A A+ A++

Od końca listopad przed kamienicą Tyzenhauza Sokólskiego Ośrodka Kultury na ul. Piłsudskiego można oglądać wystawę plenerową prezentującą rodzinne fotografie mieszkańców Sokółki. Jest to efekt projektu „Zakorzenieni” realizowanego przez grupę nieformalną Miłośników Ziemi Sokólskiego oraz Sokólski Ośrodek Kultury.

Wydarzenie trwało od września do końca listopada bieżącego roku. Jego celem była pomoc w zabezpieczeniu pamiątek rodzinnych mieszkańcom miasta i gminy oraz podniesienie ich świadomości, jak ważne jest dbanie o wiedzę o swoich przodkach.

Pierwszym etapem projektu było spotkanie we wrześniu zorganizowane przy wsparciu Centrum Archiwistyki Społecznej dotyczące porządkowania archiwum rodzinnego, w którym uczestniczyli zaproszeni z całego województwa archiwiści społeczni. Następnie dzięki współpracy z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowym im. Wagów przeprowadzono dwa warsztaty w temacie poszukiwania swoich korzeni z elementami wiedzy, jak zabezpieczać w warunkach domowych pamiątki rodzinne. Na ostatnim spotkaniu projektowym w listopadzie, skierowanym do rodzin z dziećmi uczestnicy wykonywali własnoręcznie swój album rodzinny. W trakcie trwania działania dokonywano w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK digitalizacji pamiątek uczestników, a część z nich została udostępniona w przestrzeni publicznej na wystawie plenerowej przed ośrodkiem kultury w Sokółce. Wspomniana ekspozycja „Mój album rodzinny” potrwa do końca stycznia 2023 r.

„Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom projektu za udostępnienie swoich rodzinnych albumów na wystawę plenerową. Mają również nadzieję, że zachęci ona i innych do sięgnięcia po swoje domowe pamiątki w celu ich zabezpieczenia dla przyszłych pokoleń” – czytamy w mailu do redakcji.

Projekt „Zakorzenieni” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce, Gminę Sokółka.

 opr. (orj)

Zdjęcia – Sokólski Ośrodek Kultury: 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiecodzienny widok w województwie świętokrzyskim. Stado dzików przeprawiało się przez rzekę [WIDEO]
Następny artykułZapraszają na Mikograjki 2022