A A+ A++

Dwa zespoły badawcze otrzymały nagrodę rektora UMK w konkursie “Innowator UMK”. Grupa naukowców z Collegium Medicum zaprezentowała preparaty mające zapobiegać masowemu wymieraniu pszczół, a badacze z Katedry Genetyki zgłosili stworzoną przez siebie biootoczkę nasienną.

“Innowator UMK” jest organizowany jako część konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. Jego ideą jest wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć naukowo-badawczych oraz współpracy przedsiębiorców z jednostkami naukowymi. Ze względu na dużą liczbę złożonych aplikacji oraz wysoką jakość opisanych przez zespoły naukowe badań jury pod przewodnictwem prorektora UMK prof. Włodzimierza Jaskólskiego zdecydował o przyznaniu dwóch nagród:

Nagroda specjalna przypadła zespołowi badawczemu Katedry Botaniki Farmaceutycznej i Farmakognozji Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za rozwiązanie pod nazwą “Preparaty ograniczające masowe wymieranie pszczół”. “Produkcja 75 proc. żywności na świecie uzależniona jest od owadów zapylających kwiaty. Udowodniono, że za masowe wymieranie pszczół odpowiadają neonikotynoidy i chorobotwórczy grzyb Nosema spp. Pszczoły, zbierając pyłek, w zasadzie zbierają truciznę. Preparaty na bazie ekstraktów z konopi przedłużają życie pszczół narażonych na pestycydy i powodują spadek ilości zarodników Nosema spp, co znacznie ogranicza rozwój nosemozy u pszczoły miodnej” – czytamy na stronie portal.umk.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGroźby Tołstoja wobec Ukrainy i Polski we francuskiej stacji
Następny artykułNBA: Gładka wygrana broniących tytułu Warriors