Dzisiaj, 3 grudnia (07:25)
Zamrożenie cen gazu, ustanowienie dodatku do gazu dla najuboższych rodzin i obowiązujący przy tym próg dochodowy – to główne założenia nowej ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Kto może liczyć na dofinansowanie? Ile wyniesie maksymalna cena za gaz w 2023 roku? Czy trzeba złożyć odpowiedni wniosek? Wyjaśniamy.
Sejm uchwalił w czwartek (01.12) ustawę o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Projekt został w piątek przyjęty przez rząd w tzw. trybie obiegowym, zaś w poniedziałek został opublikowany na stronie internetowej Sejmu.
Założeniem projektu jest zamrożenie cen gazu na poziomie tych z 2022 r. To rozwiązanie jest adresowane głównie do gospodarstw domowych, ale również odbiorców wrażliwych takich jak szkoły, przedszkola, placówki medyczne czy wspólnoty mieszkaniowe.
W ustawie przewidziano również dodatek gazowy. Nowa dopłata do ogrzewania jest odpowiedzią rządu na trudną sytuację energetyczną. Od stycznia 2023 r. wróci jednak podatek VAT na gaz o wartości 23 proc. Obecnie w ramach tarczy antyinflacyjnej wynosi on 0 proc.
Dodatek do gazu otrzymają osoby o najniższych dochodach. Dofinansowanie przysługuje osobom, których miesięczne dochody nie przekraczają:
- 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
- 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Dodatek będzie odpowiadał wysokości podatku VAT, który od 1 stycznia wzrośnie w przypadku opłat za energię. Refundacja podatku przewidziana jest dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).
Rozliczanie zwrotu VAT leży po stronie samorządów. Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w terminie 30 dni od otrzymani … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS