Bez profesjonalnie wyposażonej apteczki, niesienie pomocy poszkodowanym byłoby o wiele trudniejsze! Liczy się nie tylko jej wyposażenie, ale i sposób rozmieszczenia produktów medycznych czy jakość wykonania. Można wręcz stwierdzić, że o wyborze konkretnego modelu często decydują te subtelne, na pozór błahe, szczegóły. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Dobra apteczka pierwszej pomocy, czyli jaka?
W ratownictwie kluczowym czynnikiem zawsze jest czas. Liczy się nie tylko to, jak szybko zespół dotrze do osoby poszkodowanej, ale przede wszystkim to, kiedy rozpocznie akcję ratunkową. Każda kolejna stracona sekunda zwiększa poziom stresu, a więc może zaważyć na tym, czy podjęte zostaną korzystne dla osoby poszkodowanej decyzje.
Gdyby zespół dotarł na miejsce, a następnie ratownik przez dłuższy czas musiałby poszukiwać niezbędnych produktów w apteczce, to tracony jest cenny czas. Im więcej go upłynie, tym trudniej może być ustabilizować takiego pacjenta i odpowiednio go zabezpieczyć. Właśnie dlatego tak dużą rolę odgrywa wybór profesjonalnej apteczk.
Tutaj musi zagrać ze sobą absolutnie wszystko. Apteczka musi być podzielona na segmenty, wykonana z najwyższej jakości materiałów, a także powinna być odporna np. na trudne warunki atmosferyczne – taką apteczkę kupisz w Centrum Ratownictwa. Żaden ratownik nie chciałby przecież znaleźć się w sytuacji, gdy po długim marszu w deszczu dociera do poszkodowanego, przystępuje do akcji i w chwilę później odnotowuje, że bandaże czy chusty opatrunkowe są całkowicie przemoczone.
Wyposażenie apteczki – na co warto patrzeć?
Nie ulega wątpliwości, że wybór idealnej apteczki należy rozpocząć od jej właściwego dopasowania. Zupełnie inaczej do tej kwestii podejdą zawodowi kierowcy, ratownicy górscy, a inaczej pracownicy wielkich firm produkcyjnych lub miejsc, gdzie pracuje się w podwyższonej temperaturze lub w otoczeniu substancji żrących.
Można jednak wskazać kilka wspólnych mianowników, jakie powinna spełniać każda taka apteczka. Przede wszystkim, ze względu na wagę całego zestawu, powinno dawać się ją transportować zarówno na plecach, jak i przenosząc całość „za ucho”, jak dużą siatkę z marketu. Ratownik każdorazowo powinien mieć tutaj pełną swobodę, byle jak najszybciej mógł dotrzeć do poszkodowanego.
Warto upewnić się, czy wybrany przez nas produkt ma:
- profesjonalne, niełamliwe zamki błyskawiczne YKK (np. 10 mm),
- wytrzymałe elementy wykonane z plastiku NEXUS,
- certyfikowane taśmy odblaskowe, np. od VizLite,
- tytanowe nici Reutex.
Atutem będzie też wzmocniony stelaż, dzięki któremu, gdyby trzeba było przeciskać się przez trudnodostępne miejsca, akcesoria medyczne niezbędne do udzielania pierwszej pomocy będą dodatkowo chronione.
Torba ratownika KPP PRO od Centrum Ratownictwa
Wyposażenie apteczki – co powinno się tam znaleźć?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, by wyposażenie torby ratowniczej było dopasowane do warunków, w jakich ta będzie używana. Można jednak założyć, że bez względu na to, czy będzie to zestaw dla firmy, czy dla ochotniczej straży pożarnej, na wyposażeniu nie powinno zabraknąć:
- wojskowej gazy wypełniającej,
- bandaży elastycznych (8, 10, 12),
- chust trójkątnych,
- bandaży dzianych (5, 10, 15),
- koca ratunkowego,
- gazików,
- nożyczek,
- rękawiczek jednorazowych (np. nitrylowych),
- rurek ustno gardłowych,
- rurek nosowo gardłowych,
- aparatu do płukania oka,
- środku do dezynfekcji dłoni,
- maseczek,
- plastrów w różnych rozmiarach,
- siatki opatrunkowej,
- gazy,
- lassa do usuwania kleszczy,
- stazy taktycznej,
- szyny usztywniającej.
Odpowiednia, dobrze wyposażona apteczka, to ogromny bufor bezpieczeństwa, dzięki któremu szanse na prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej znacznie rosną. Nie warto więc decydować się na półśrodki. W grę wchodzi przecież ludzkie zdrowie i życie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS