W tym roku obchody Barbórki zostaną zainaugurowane w niedzielę 4 grudnia uroczystą Mszą Świętą w Parafii Św. Pawła Apostoła w Bochni. Nabożeństwo w intencji obecnych i byłych pracowników kopalni i ich rodzin oraz za zmarłych pracowników Żupy zostanie odprawione o godz. 11.00.
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią w podziemiach Kopalni odbędą się również tradycyjne uroczystości Barbórkowe. W tym roku zostaną one zorganizowane 8 grudnia i rozpoczną się od uroczystej Mszy Świętej w kopalnianej Kaplicy Świętej Kingi. W kaplicy, która jest sercem bocheńskiej kopalni, przy wschodnim ociosie prezbiterium znajduje się pięknie zdobiony ołtarz św. Barbary z obrazem Antoniego Katry z 1923 r.
Po nabożeństwie górnicy wraz z zaproszonymi gośćmi udadzą się na Uroczystą akademię do komory Ważyn. W trakcie akademii nastąpi wręczenie odznaczeń i szpad górniczych oraz nominacji na stopnie górnicze. Tryb przyznawania odznaczeń górniczych reguluje Ustawa z dnia 14 lutego 2003 roku o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych.
Elementem
nieodłącznie związanym z obchodami Barbórki jest Karczma Górnicza, którą
rozpoczyna pochód lisów, czyli ceremoniał przyjęcia do stanu górniczego, górników,
którzy pracę w kopalni rozpoczęli w okresie pomiędzy ostatnią a obecną
Barbórką. Na czele pochodu idzie Lis Major, który prowadzi młodych lisów do
tradycyjnego skoku przez skórę. W trakcie biesiady przewidziano liczne konkursy
oraz wspólne śpiewanie pieśni górniczych. W ramach menu królować będzie
tradycyjna golonka.
W Uroczystościach Barbórkowych udział weźmie Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochnia, która na zakończenie obchodów górniczego święta „Barbórka” zaprasza na uroczysty koncert 10 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 do Hali Sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni im. Stanisława Staszica. W trakcie koncertu z gościnnym występem zaprezentują się Dzieci z Przedszkola „Górniczy Kącik”.
Barbórka jest najważniejszym świętem dla stanu górniczego. Święto obchodzone jest 4 grudnia w dniu patronki górników – świętej Barbary, która już w XVI wieku oficjalnie uznana została za opiekunkę górników.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS