A A+ A++

To będą inne święta niż zwykle. Z powodu rosnących cen prądu coraz więcej miast rezygnuje lub znacznie ogranicza świecące iluminacje, będące ozdobą ulic czy parków. Wśród samorządów, które w tym roku postawią na minimalizm, jest też Świdnik.

Każdego roku główne ulice naszego miasta rozświetlały drobne gwiazdki i betlejemskie gwiazdy. Ozdobą skwerów były iluminacje, nawiązujące motywem do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, a placu Konstytucji 3 maja kilkunastometrowa choinka i czerwone, wielkoformatowe bombki. Tym razem władze miasta zdecydowały się znacznie ograniczyć świecące ozdoby. Nie oznacza to jednak, że żadna z nich nie będzie cieszyła oka.

– Ze względu na sytuację ekonomiczną oraz stale rosnące koszty prądu, większość iluminacji nie zostanie włączona. Chcemy w ten sposób ograniczyć wydatki na instalację ozdób oraz ich utrzymanie. Nie zrezygnujemy jednak ze wszystkich. Na placu Konstytucji 3 maja pojawi się choinka. Będziemy starali się wynagrodzić brak iluminacji wydarzeniami, na przykład wspólnym kolędowaniem, które planuje Centrum Usług Społecznych – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W ślad za Świdnikiem idą także inne miasta. W Kluczborku władze miasta całkowicie zrezygnowały ze świątecznego oświetlenia. Ilość iluminacji ograniczy natomiast Gorzów, a sąsiedni Lublin będzie świecić, ale znacznie krócej.

Wśród mieszkańców coraz częściej pojawiają się także pytania o to, czy nasze miasto w ramach oszczędności zamierza zgasić latarnie albo ograniczyć ich działanie do konkretnej godziny. Wygląda jednak na to, że nie grożą nam egipskie ciemności. Miasto nie planuje wyłączenia latarni.

– Tam, gdzie można zaoszczędzić, chcemy to zrobić. Stąd taka decyzja w sprawie iluminacji. Nie będziemy jednak gasić ulicznego oświetlenia. W ostatnim czasie wymieniliśmy latarnie na nowe. Znaczna część ma zainstalowane oświetlenie ledowe, co pozwala nam zaoszczędzić i decydować o ich mocy. Na pewno jednak nie zdecydujemy się na to, by całkiem wyłączyć latarnie tak, jak robią to inne samorządy – zapewnia M. Dmowski.

Przypominamy, że w tym roku miasto zakończyło realizację projektu „Modernizacji istniejącego oświetlenia na energooszczędne w Gminie Miejskiej Świdnik” wartego prawie 1,7 mln zł. 70 procent kwoty pochodzi z Funduszu Rozwoju Regionalnego, natomiast 2 procent z budżetu państwa, na podstawie umowy o dofinansowanie nr RPLU.05.05.00-06-0054/19-00 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, działania 5.5 Promocja niskoemisyjności. Pozostałe pieniądze to środki własne miasta. W jego ramach wymieniono 1141 opraw sodowych na energooszczędne LED z możliwością redukcji mocy, a także 138 uszkodzonych słupów. 21 lamp wyposażono w sterowniki umożliwiające redukcję mocy opraw, a 52 szafki oświetlenia ulicznego w zdalny system inteligentnego sterowania oświetleniem z transmisją danych. Nowy system umożliwia też kontrolę nad czasem świecenia lamp poprzez zdalne ustawienia zegara astronomicznego, oszczędności w zużyciu energii oraz skuteczniejszą konserwację. Modernizacja oświetlenia objęła blisko setkę ulic i skwerów na terenie całego miasta.

af

 

Boże Narodzenie Głos Świdnika iluminacje Marcin Dmowski Świdnik święta Urząd Miasta w Świdniku

Last modified: 2 grudnia, 2022

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWymienniki CWU – to warto wiedzieć
Następny artykułSTRAŻ GRANICZNA: Wizyta kanadyjskiej delegacji w Warmińsko-Mazurskim Oddziale SG