A A+ A++

1 lipca 2023 r. przestanie istnieć Filia nr 9   Legnickiej Biblioteki Publicznej przy ul. II Armii Wojska Polskiego. Główny argument to spadek czytelnictwa. Aby umożliwić mieszkańcom dzielnicy dostęp do książek prezydent Tadeusz Krzakowski obiecuje punkt biblioteczny w Centrum Integracji Społecznej na ul. Kościelnej. 

Spadek czytelnictwa to ogólny trend w Legnicy i całej Polsce. Ze względu na mało fortunną lokalizację – na moście, bez zaplecza parkingowego, itd. – Filia nr 9 odczuwa go silniej niż inne placówki biblioteczne. W 2015 r. było do niej zapisanych 672 czytelników, aktualnie – tylko 253 (spadek o ponad 60 proc.). W 2015 roku odnotowano ponad 18 tys. wypożyczeń – obecnie – 3 857 (spadek o 79 procent).

– Te cyfry mówią same za siebie. Tego trendu nie odczarujemy – mówił odpowiedzialny za kulturę zastępca prezydenta Legnicy Krzysztof Duszkiewicz podczas listopadowej sesji, na której decydowały się losy biblioteki.

– Trzy czwarte z 253 osób, które są zapisane w Filli nr 9, należy też do innych bibliotek. Czytelnicy zorientowali się, że gdzie indziej można łatwiej wypożyczyć nowości – dopowiadała Anna Gątowska, dyrektorka Legnickiej Biblioteki Publicznej. Liczy, że ci, którzy trzymają się dotąd filii przy ul. II Armii Wojska Polskiego, zechcą uczęszczać do położonych o 15 minut na piechotę dalej bibliotek przy ul. Heweliusza i Łukasińskiego.

Prezydent Tadeusz Krzakowski obiecuje stworzenie możliwości wypożyczania książek w Centrum Integracji Społecznej. Ale nie będzie to filia, lecz jedynie niewielki punkt biblioteczny z kilkudziesięcioma zmieniającymi się pozycjami w ofercie. Nie da się na ul. Kościelną przenieść całego księgozbioru z ul. II Armii Wojska Polskiego.

– Analizowaliśmy kwestię uruchomienia książkomatów, czyli automatów, gdzie można by było wypożyczyć i oddać książkę. Koszt jest na razie za duży, więc na pewno nie pojawią się w przyszłym roku – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.

– Centrum miasta jest dobrze nasycone placówkami bibliotecznymi – uważa Anna Gątowska. – Mniej czytelników mają małe biblioteki na obrzeżach Legnicy, przy ul. Drohobyckiej, Głogowskiej, Wielogórskiej. Tam nie występujemy z pomysłem likwidacji, bo wiemy, że są jedynymi placówkami kultury. Pełnią także rolę świetlic terapeutycznych. Bibliotekarze zajmują się dziećmi, często karmiąc je nawet. Widzę potrzebę utrzymania tych placówek z obrzeży Legnicy.

Zaoszczędzone pieniądze pomogą lepiej zaopatrzyć księgozbiory pozostałych filii w najbardziej poszukiwane nowości z beletrystyki i inne bestselery.

W ciągu 7 lat w Legnicy zlikwidowano 2 placówki biblioteczne. Filia nr 9 będzie trzecią zamkniętą od roku 2015. Po 1 lipca 2023 na terenie miasta zostanie 14 placówek bibliotecznych.

– Wałbrzych ma 7 filii, Jelenia Góra – 5, Lubin – 3, Głogów – 3, Świdnica – 4… – wyliczał podczas sesji zastępca prezydenta Krzysztof Duszkiewicz. – W Legnicy 1 filia przypada na 8 845 mieszkańców. Ten współczynnik u nas jest wyższy niż w dużych miastach na Dolnym Śląsku.

FOT. LEGNICKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdeszła Zdzisława Rzepka – kolska uczestniczka Powstania Warszawskiego
Następny artykułPolska zagra z jedną z potęg ostatniego ćwierćwiecza