A A+ A++

Na jednym z księżyców Saturna, Tytanie, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostrzegł chmury. – Ich wykrycie jest ekscytujące, ponieważ potwierdza nasze przewidywania o panującej tam atmosferze – powiedział naukowiec z NASA Conor Nixon. Jak dodał, istnieją przypuszczenia, że pod powierzchnią Tytana znajduje się woda.

W listopadzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba skierował swoje spojrzenie na największy księżyc Saturna, Tytana. Jest to jedyny księżyc w naszym Układzie Słonecznym, który ma tak gęstą atmosferę. Jest ona cztery razy większa niż ziemska.

Składa się ona głównie z azotu i metanu, co nadaje jej pomarańczowy kolor. Mieszanina gazów tworzy gęstą mgłę, która zasłania obraz. Dlatego tak trudno jest zaobserwować coś na powierzchni księżyca.

Jednak teleskop Webba obserwuje wszechświat w spektrum podczerwonym, które może ujawnić więcej szczegółów. Na początku listopada urządzenie wykryło jasną chmurę na północnej półkuli Tytana, a wkrótce potem kolejną.

Zaobserwowane chmury (ang. clouds) na powierzchni TytanaNASA
Zaobserwowane chmury (ang. clouds) na powierzchni Tytana

Jedna z nich znajdowała się nad północnym obszarem polarnym Tytana w pobliżu Kraken Mare, największego znanego płynnego morza metanu na powierzchni księżyca.

Dodatkowo ciało niebieskie ma na swojej powierzchni rzeki, jeziora i morza, ale są one zbudowane z płynnego etanu i metanu. Naukowcy uważają jednak, że księżyc Saturna posiada pod powierzchnią duży zbiornik wody w stanie ciekłym.

“Atmosfera Tytana może nam dużo powiedzieć o jego przeszłości”

– Wykrycie chmur jest ekscytujące, ponieważ potwierdza przewidywania modeli komputerowych o klimacie Tytana – stwierdził Conor Nixon, naukowiec planetarny z NASA. – Chmury mają łatwo formować się na półkuli północnej podczas, kiedy powierzchnia jest ogrzewana przez Słońce – dodał.

Zespół astronomów badających obserwacje Webb sięgnął po badania kolegów z Obserwatorium W. M. Keck na Hawajach, aby sprawdzić, czy obserwacje uzupełniające mogłyby powiedzieć coś więcej o chmurach na Tytanie.

– Obawialiśmy się, że chmury znikną, gdy dwa dni później spojrzeliśmy na Tytana, ale ku naszej uciesze wciąż tam były i tylko nieznacznie zmieniły swój kształt – powiedział Imke de Pater, emerytowany profesor astronomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Eksperci od modelowania atmosfery pomogli zespołowi ustalić, że oba teleskopy uchwyciły obserwacje sezonowych wzorców pogodowych na Tytanie.

ZOBACZ: Łazik NASA zmienił Marsa w drugą Ziemię. Ludzie mogą tam oddychać tlenem

– Czekaliśmy od lat, aby wykorzystać możliwość Teleskopu Webba do obserwowania w spektrum podczerwieni do badania atmosfery Tytana, w tym jej fascynującej pogody – powiedział Nixon.

– Atmosfera Tytana jest niesamowicie interesująca, nie tylko ze względu na chmury metanu i burze, ale także ze względu na to, co może nam powiedzieć o przeszłości i przyszłości tego ciała niebieskiego. Jesteśmy zachwyceni wstępnymi wynikami – dodał.

Zespół planuje więcej obserwacji księżyca w czerwcu. Mogą one dostarczyć dodatkowych informacji na temat wody, która znajduje się pod powierzchnią Tytana.

mbl/ sgo/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaburzenie bariery hydrolipidowej. Jak uodpornić cerę w sezonie zimowym?
Następny artykułCzołowe miejsca w mitingu pływackim