A A+ A++

W czwartek posłowie odrzucili senackie weto wobec nowelizacji ustawy o Prokuraturze Europejskiej. Nowelizacja ustawy zakłada umożliwienie współpracy polskiej prokuratury z Prokuraturą Europejską, a także oddanie Prokuratorowi Krajowemu wyłącznej kompetencji do powoływania i odwoływania dyrektorów w PK i ich zastępców. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Chodzi o nowelizację Kodeksu postępowania karnego oraz Prawa o prokuraturze, która została w połowie listopada odrzucona przez Senat. W czwartkowym głosowaniu Sejm nie zgodził się decyzję Senatu o odrzucenie noweli. Za wnioskiem Senatu było 223 posłów, przeciw 220; nikt nie wstrzymał się od głosu, a 17 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu. Większość bezwzględna, konieczna do odrzucenia senackiego weta, wyniosła 222.

Za odrzuceniem weta Senatu był klub PiS, 2 posłów z koła Polskie Sprawy – Agnieszka Ścigaj oraz Andrzej Sośnierz, a także niezrzeszony Zbigniew Ajchler.

Za podtrzymaniem weta i tym samym odrzuceniem noweli głosowały ugrupowania opozycyjneKoalicja Obywatelska, Lewica, Koalicja Polska-PSL, Konfederacja, Polska 2050, Porozumienie oraz PPS, 2 posłów koła Kukiz’15 – Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk oraz 2 posłów niezrzeszonych – Ryszard Galla i Paweł Szramka. Nikt się nie wstrzymał, nie głosowało 17 posłów.

Nowelizacja Kodeksu postępowania karnego oraz Prawa o prokuraturze

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami możliwość korzystania z europejskich instrumentów prawnych – np. europejskiego nakazu aresztowania, europejskiego nakazu dochodzeniowego czy wykonywania środków zapobiegawczych – jest dopuszczona tylko w kontaktach z państwami członkowskimi UE. Natomiast obecnie Kpk nie przewiduje możliwości stosowania instrumentów unijnych w relacjach z organami UE.

Dlatego nowelizacja włącza Prokuraturę Europejską “do kręgu podmiotów uprawnionych do funkcjonowania w transgranicznym obrocie prawnym” i ma umożliwić polskim prokuraturom i sądom wykonywanie jej wniosków; wprowadza też możliwość występowania przez polskie prokuratury i sądy do Prokuratury Europejskiej o zabezpieczenie i przekazanie materiału dowodowego w sprawach objętych jej kompetencją.

Wprowadza także zasadę, że “kontakt między polskimi jednostkami organizacyjnymi prokuratury a Prokuraturą Europejską, w tym wszelka korespondencja, przekazywanie informacji, nakazy, wnioski lub inne wystąpienia kierowane przez polskich prokuratorów do Prokuratury Europejskiej, będą odbywał … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułManufacturing EV batteries in EU “practically unviable” due to soaring energy costs, says Volkswagen
Następny artykułDramat Niemców w Katarze! Wielka gwiazda żegna się z kadrą przed kamerami