A A+ A++

Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbędzie się od 7-8 stycznia 2023 r. Miejsce spotkania zostanie podane do dwóch tygodni przed podaną wyżej datą.

Egzamin praktyczny odbędzie się na Połoninie Wetlińskiej, oraz na stoku narciarskim, którego lokalizacja podana będzie w dniu egzaminu.

Jednocześnie informujemy, że termin oraz forma egzaminu może ulec zmianie.

Egzamin składa się z 3 części:

  • Topografia i terenoznawstwo – szczegółowa topografia rejonu działania Grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki.
  • Umiejętności narciarskie – Komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich, oceniać będzie w skali od 2 do 5 poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna).
  • Sprawność – określenie stopnia sprawności fizycznej będzie opierało się na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.

WYMAGANIA:

  • Wiek: od 18 roku życia.
  • Nienaganny stan zdrowia.
  • Znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej).
  • Preferowane zamieszkanie w województwie podkarpackim.
  • Umiejętność jazdy na nartach.

Wymagane dokumenty:

  • Podanie o przyjęcie do Grupy Bieszczadzkiej GOPR adresowane do Naczelnika Grupy.
  • Formularz zgłoszeniowy kandydata (Kwestionariusz osobowy z załącznikiem).
  • Opinia dwóch członków rzeczywistych Grupy Bieszczadzkiej (w przypadku braku znajomych osób w GOPR istnieje możliwość warunkowego przystąpienia do egzaminu bez opinii).
  • Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do udziału w egzaminie.
  • Zgoda na przetwarzanie danych osobowych (zawarta w kwestionariuszu).
  • 2 zdjęcia legitymacyjne.
  • Kserokopie posiadanych innych uprawnień, legitymacji.

WAŻNE! Niedostarczenie kompletu wyżej wymienionych dokumentów do 30 grudnia 2022 r. będzie skutkował niedopuszczeniem kandydata do egzaminu.

Prosimy o zabranie długopisów, nart (najlepiej turowych), odzieży i sprzętu adekwatnego do panujących warunków pogodowych oraz butów do biegania. Uczestnicy egzaminu w własnym zakresie ponoszą koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.

Dokumenty prosimy przesłać lub dostarczyć na adres:

Grupa Bieszczadzka GOPR
ul. Mickiewicza 49
38-500 Sanok
z dopiskiem: Podanie o przyjęcie do Grupy Bieszczadzkiej GOPR

Szczegółowe informacje u Szefa Szkolenia Bieszczadzkiej Grupy GOPR:

Jan Koza
tel. 514 011 128
email: [email protected]

Staż kandydacki:

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań adept uchwałą Zarządu zostaje przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki. Trwa on od 2 do 5 lat, podczas którego trzeba odbyć przynajmniej 240 godzin rocznie – pełniąc dyżury w stacjach ratunkowych i poznając specyfikę służby górskiej. Warunkiem do przystąpienia do dyżurów jest ukończenie przez kandydata Kursu KPP. W tym okresie kandydat zobowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń, zadań i aktywności. W trakcie szkoleń kandydaci zdobywają wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych. Uczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców. Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmuje decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników. Uroczystość przyrzeczenia oraz mianowanie odbywa się w Dniu Ratownika.

GOPR Bieszczady

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBez gotówki, karty i telefonu. Dziś możemy płacić tatuażem
Następny artykułOświadczenie nowego prezydium Tarnobrzeskiej Rady Kobiet po słowach prezydenta Bożka