W październiku i listopadzie 2022 roku dwie klasy z III Liceum Ogólnokształcącego wzięły udział w ministerialnym projekcie „Poznaj Polskę” i otrzymały dofinansowanie MEiN, które umożliwiło licealistom poznanie dziedzictwa narodowego Warszawy i jej okolic.
Pierwsza wycieczka odbyła się w terminie 17 – 19 października 2022 roku. Wzięło
w niej udział 19 uczniów pod kierunkiem Marii Libery, którzy w ramach projektu „Humanistyczna Warszawa” odwiedzili między innymi Muzeum Żydów Polskich, przemierzyli ulice stolicy szlakiem „Lalki” Bolesława Prusa, odwiedzili też Muzeum Warszawy na Starym Mieście, gdzie poznali nie tylko historię miasta, ale też najsłynniejsze postacie kobiece dwudziestolecia międzywojennego. Spacer wokół warszawskiej Syrenki pozwolił też na poczucie specyficznego klimatu dawnej Warszawy. Nie zabrakło też obcowania z kulturą w teatrze Scena Relaks, w którym grupa miała możliwość uczestniczyć w ciekawym i zabawnym przedstawieniu Kabaretu Hrabi „Wady i waszki”. Podczas jesiennej wyprawy licealiści odwiedzili dom narodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oraz próbowali poruszyć z muzealnych posad świata zabytkowe wagoniki kolejki wąskotorowej w Sochaczewie, natomiast w Sulejówku uczniowie mogli zapoznać się nie tylko z biografią Józefa Piłsudskiego, ale też burzliwą historią procesu odzyskiwania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej.
Druga wycieczka miała miejsce w terminie 21 – 23 listopada 2022 roku i przebiegała w nieco innym charakterze, tym bardziej że zbiegła się z Mundialem 2022 w Katarze. W tym wydarzeniu wzięło udział 36 uczniów pod przewodnictwem Beaty Kozińskiej-Kaczmarek. Uczniowie w ramach projektu odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, następnie, korzystając z różnych form komunikacji miejskiej przemierzyli wąskie, ale jakże urokliwe uliczki warszawskiej Starówki, by niemal w magiczny sposób przenieść się do współczesnej Warszawy, w której dominują szklane drapacze chmur, jakby żywcem wzięte
z „Przedwiośnia” Żeromskiego. W czasie pieszej eksploracji Warszawy nie mogło zabraknąć akcentów historycznych – wizyty w Łazienkach, a także spaceru po terenach dawnego getta żydowskiego oraz złożenia hołdu ofiarom niemieckiego ludobójstwa. Uczniowie zapoznali się także z obszernymi zbiorami Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Nie zabrakło też wizyty w Zamku Królewskim oraz w Polskim Komitecie Olimpijskim, w którym licealiści uczestniczyli w warsztatach na temat szkodliwości dopingu w sporcie.
Celem realizowanego programu MEiN było wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS