A A+ A++

W godzinach porannych bramę koszar na Majdanku w Lublinie przekroczyło 64 ochotników, którzy rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem. Choć każdy z nich założył wojskowy mundur z  innych pobudek, wszystkich dzisiaj łączy chęć sprostania wyzwaniu, jakim jest ukończenie szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki”.

WOT od początku przyciąga osoby w różnym wieku i z różnym bagażem doświadczeń. Tym razem wśród ochotników, którzy postanowili zasilić szeregi terytorialsów jest Katarzyna Zdziebło – lekkoatletka specjalizująca się w chodzie sportowym, olimpijka, tegoroczna wicemistrzyni świata na dystansach 20 i 35 km.

– Jestem sportowcem i lekarzem, a w przyszłości chciałam związać się z medycyną sportową, a być może i medycyną wojskową. Wielu moich kolegów z kadry, lekkoatletów nosi mundur i  bardzo mnie zachęcali aby spróbować. Sportowcy, podobnie jak żołnierze reprezentują swój kraj z orzełkiem na piersi, te dwie rzeczy w jakiś sposób przenikają się. Na szkoleniu chciałabym nabyć podstawowych umiejętności wojskowych, przede wszystkim nauczyć się posługiwać bronią i  wziąć udział w szkoleniu poligonowym. Wiem, że nie będzie łatwo, ale wojsko to szkoła życia – mówi szer. Katarzyna Zdziebło.

Finałem „szesnastki” będzie tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i nabytych umiejętności. Ukoronowaniem trudów szesnastodniowego szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie 10 grudnia br. w Puławach.

Jest nas już ponad 35 tys.
Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły właśnie liczebność 35 tys. żołnierzy. Dowództwo WOT konsekwentne realizuje założenia Ustawy o obronie Ojczyzny, która zakłada   zwiększenie stanów ilościowych Sił Zbrojnych RP. Obecnie budowanie formacji jest ukierunkowane na zwiększanie potencjału osobowego, jak również na prowadzenie intensywnego szkolenia w celu osiągnięcia gotowości do podjęcia działań w rejonach odpowiedzialności bojowej.

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi – 19% to studenci, a  co trzeci żołnierz ma wyższe wykształcenie. W ostatnim czasie wśród nowo powoływanych ochotników spada współczynnik tych, którzy mieli wcześniej kontakt ze służbą wojskową. Dla coraz większej liczby ochotników 16-dniowe szkolenie podstawowe jest ich pierwszym kontaktem z wojskiem.

Służba w WOT cieszy się także dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już ponad 20% żołnierzy całej formacji, jest to współczynnik zdecydowanie wyższy niż w wojskach operacyjnych.

por. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTest ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402). Swietny laptop w dobrej cenie
Następny artykuł„Jarosław i jego zabytki” według Jana Sasa-Zubrzyckiego