A A+ A++

Adwent wiąże się z celebrowaniem przez pierwszych chrześcijan świąt Bożego Narodzenia. Jego geneza sięga przełomu IV I V wieku. Na początku okres oczekiwania na symboliczne ponowne narodziny Chrystusa miał charakter ascetyczny.  Dopiero z czasem przyjął bardziej radosną formę.

 Kiedy rozpoczyna się adwent i ile trwa?

Adwent jest obchodzony przez cztery kolejne tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie. Zawsze obejmuje cztery kolejne niedziele i kończy się w Wigilię. 

W tym roku rozpocznie się 27 listopada i jak zawsze potrwa do 24 grudnia.

Co oznacza adwent?

Nazwa adwent wywodzi się z łacińskiego słowa “adventus” oznaczającego przyjście.

– Adwent to czas, w którym ewangelicy i katolicy mają uświadomić sobie, że oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. W okresie adwentu dominuje w liturgii kolor fioletowy. Kolorem tym w Kościołach ewangelickich nakrywa się ołtarz. W Kościele katolickim kapłan zakłada do mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt, czasu pojednania z Bogiem i ludźmi, a w III niedzielę może zastąpić go kolorem różowym – czytamy w Wikipedii.

W czasie adwentu w kościołach katolickich odprawiane są msze zwane roratami. 

– Są to msze ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego – czytamy. 

Adwent w tradycji katolickiej podzielony jest na dwa okresy: 

  • od początku adwentu do 16 grudnia – jest to czas oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.
  • od 17 grudnia do 24 grudnia –  czas przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Natomiast w kościołach ewangelickich w czasie adwentu  odprawiane są nabożeństwa adwentowe.

Adwentowe symbole: Kalendarz adwentowy, wieniec, lampion…

Z przedświątecznym okresem oczekiwania na Boże Narodzenie wiąże się kilka nieodłącznych symboli. Należą do nich m.in: 

  • Kalendarz adwentowy – to specjalny kalendarz służący do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu lub 1 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. – Pomysł pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteran. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich – czytamy. 
  • Lampion adwentowy – wykonany w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi.- Wewnątrz lampionu umieszcza się świece lub małą żarówkę na baterię. Lampionami oświetla się pierwszą część mszy świętej roratniej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca – informuje Wikipedia. 
  • Wieniec adwentowy – na okrągłym wieńcu umieszcza się cztery świeczki, , symbolizujące 4 niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. Pierwsza świeca jest świecą pokoju, druga – wiary, trzecia – miłości, czwarta – nadziei. – Elementy wieńca symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana. Znaczenie poszczególnych elementów jest następujące: zielone gałązki – życie, nadzieja; świece – światło, nadchodzącą Światłość; forma wieńca: krąg – powracający cykl życia – informuje Wikipedia. 

Postanowienia adwentowe

Jednocześnie należy pamiętać, że według katolickiej tradycji, adwent jest dobrym momentem do zmiany przyzwyczajeń i trenowania silnej woli. Zmianom mają służyć postanowienia adwentowe do których często należą m.in.: ograniczenie korzystania z multimediów, rezygnacja np. ze słodyczy czy alkoholu, czy  dbanie o relacje z najbliższymi. Warto też się włączyć w akcje charytatywne i szczególnie zwrócić uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Taka praktyka łączy zarówno wierzących, jak i niewierzących.

 Źródło: Wikipedia/WP.pl/Mamotoja.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSylwestra na Rynku nie będzie. Miasto oszczędza
Następny artykułCzekacie na karty Radeon RX 7900 XT/XTX? Mamy dobre wieści