A A+ A++

Zanim zdążyła rozpocząć się konferencja prasowa na starachowickim Rynku dzisiaj przed południem w sprawie obywatelskiego projektu mającego na celu przywrócenie finansowania przez państwo procedury in vitro, kilka osób podeszło do organizatorów spotkania z mediami, by już złożyć swój podpis poparcia. 

Szacuje się, że w Polsce problem niepłodności dotyka około 3 milionów osób. 18 listopada ruszyła zbiórka podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy przywracającej finansowanie in vitro przez NFZ. Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia byłby zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji.

– Jest to bardzo ważny społecznie temat. Prezes Jarosław Kaczyński co prawda inaczej diagnozuje problemy społeczne, problemy reprodukcyjne uważając, że „młode kobiety dają w szyję”. Nie jest to niestety prawdą, albowiem głównymi problemami dla młodych ludzi to są kwestie ekonomiczne i stabilności finansowej, kwestie mieszkalnictwa oraz obiektywne problemy natury fizycznej, na które ma właśnie odpowiadać ten projekt – powiedział przewodniczący powiatowych struktur PO Piotr Capała.

– W wyniku rządowego programu za czasów Premiera Donalda Tuska i Premier Ewy Kopacz w latach 2013-2016 na świat przyszło co najmniej 22.191 dzieci i dzieci te rodzą się dalej. Niestety PiS po dojściu do władzy zlikwidował ten program. Chcemy przywrócić Polkom i Polakom możliwość korzystania z najskuteczniejszej  metody leczenia niepłodności jaką jest in vitro. W Polsce w 2021 r. liczba urodzeń spadła najbardziej od zakończenia II Wojny Światowej. Finansowe wsparcie państwa tych, którzy zmagają się z problemem niepłodności, to jeden ze sposobów na zmianę tego trendu – mówiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz i dodała, że wymagalna ilość podpisów, która uruchamia ścieżkę legislacyjną w Sejmie to jest 100 tysięcy. 

Koordynatorką spraw związanych ze zbieraniem podpisów w naszym regionie jest Kinga Sawicka. W trakcie spotkania powiedziała, gdzie będzie można złożyć podpis, ale poinformowała także, iż planowane są bezpośrednie spotkania ze starachowiczanami w trakcie spacerów po mieście. O szczegółach organizatorzy będą informować na bieżąco. Szczegóły dotyczące akcji dostępne są także na stronie www [kliknij]. 

Reklama 

W powiecie starachowickim podpisy pod ww. projektem można składać w:

* w biurze Platformy Obywatelskiej w Starachowicach przy ul. Niskiej 4 we wtorki godz. 10:00 -12:00 i czwartki godz. 16:00 – 18:00

* w każde inne dni po telefonicznym umówieniu się z koordynatorką projektu Kingą Sawicką pod numerem telefonu +48694498464

* w Gabinecie Weterynaryjnym „GOLDI” lek. wet. Andrzej Maszewski, ul. Złota 20, Starachowice.

Zobacz NAGRANIE z konferencji [kliknij] 

Nad Starachowicami wisi demograficzny „wyrok”.

W 1998 roku w Starachowicach mieszkało 57 083 osoby, 

w 2018 roku 48 965, 

a prognoza na 2050 rok to 34 413 osób. 

W Starachowicach była próba zainicjowania „Miejskiego Programu in vitro” z Budżetu Obywatelskiego. Projekt zajął trzecie miejsce zdobywając 236 głosów. Jednak do tej pory nie znalazł się w budżecie miasta. 

Statystyka Starachowice zgony i urodzenia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMołdawia: Rosyjski ambasador wezwany do MSZ
Następny artykułJest decyzja prokuratury ws. członka zarządu i b. sekretarza generalnego PZPN