02.01.2020r. 19:17
“Otwarcie rynku gazu na konkurencję symbolizuje nową erę korzystniejszych warunków dla fińskich konsumentów. Z uwagi na powiązanie cen gazu dostarczanego przez Ignitis ze wskaźnikami cen na europejskich rynkach gazu, jego ceny dla fińskich odbiorców mogą być nawet o jedną piątą niższe w porównaniu z cenami przed zniesieniem monopolu rynkowego” – powiedział Haroldas Nausėda, członek zarządu Ignitis, odpowiedzialny za biznes ds. klientów B2B i rozwój międzynarodowy.
Specjaliści firmy Ignitis aktywnie uczestniczyli w dyskusjach i konsultacjach na temat przygotowań do liberalizacji fińskiego rynku gazu i stworzenia jej ram prawnych.
Finlandia musiała zliberalizować swój rynek gazu w 2020 r. ze względu na zakończenie okresu przejściowego, który nakładał obowiązek wdrożenia wymagań trzeciego pakietu energetycznego UE w sektorze dostaw gazu. Wspomniany akt prawny wymaga oddzielenia działalności sieci przesyłowej gazu i energii elektrycznej od działalności w zakresie produkcji i dostaw energii.
“Otwarcie wspólnego rynku gazu dla Finlandii, Estonii i Łotwy okazało się wielkim sukcesem” – przekazał w komunikacie, estoński operator, spółka Elering. W komunikacie zaznaczono, że w pierwszych sesjach handlowych 2020 r. wykorzystano pełną zdolność przesyłową gazociągu, którego budowę ukończono na jesieni ubiegłego roku.
Podkreślono, że wspólny fińsko-estońsko-łotewski rynek gazu jest pierwszym w Europie obejmującym trzy kraje.
Największy fiński dziennik “Helsingin Sanomat” wskazuje, że w Finlandii wykorzystanie gazu ziemnego w produkcji energii jest jednak stosunkowo niewielkie – poniżej 10 proc. – i głównie w przemyśle przetwórczym, a otwarcie Balticconnector nie zniesie zależności od Rosji jako głównego dostawcy tego surowca.
Balticconnector, którego budowę rozpoczęto w połowie 2018 r. liczy łącznie ok. 153 km długości, z czego odcinek podmorski ma ok. 77 km, lądowy po stronie fińskiej – ok. 21 km, zaś po estońskiej – ok. 55 km. Transfer gazu jest dwukierunkowy, a dobowa zdolność przesyłu gazu jest szacowana na 7,2 mln metrów sześciennych. Koszt projektu wyniósł 250 mln euro, z czego 75 proc. zostało sfinansowane przez UE.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS