A A+ A++

Andrzejki to popularne święto ludowe, które dawniej było traktowane niezwykle poważnie, a dziś coraz częściej jest po prostu okazją do dobrej zabawy. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja to noc magiczna, kiedy można poznać swoją przyszłość. Wiążą się z nią liczne przesądy i zwyczaje andrzejkowe, które warto znać. Kiedy są andrzejki i skąd wzięło się to święto?

Andrzejki – wieczór wróżb i zabawy

Andrzejki to lubiana przez wiele osób tradycja. W nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, organizuje się wieczór wróżb i zabiegów magicznych. To także okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed adwentem. Inne nazwy tego zwyczaju to “jędrzejki” lub “jędrzejówki”.

Różnego rodzaju wróżby na andrzejki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Najpopularniejsze jest oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza, ale można też losować kartki z imionami, wróżyć z fusów czy z kart.

Andrzejki – skąd się wzięła ta tradycja?

Święty Andrzej to jeden z dwunastu apostołów, męczennik i patron Szkocji, Grecji oraz Rosji. Jest też patronem między innymi narodów słowiańskich, rybaków i małżeństw. To także orędownik zakochanych, który wspomaga ludzi w sprawach matrymonialnych i przy wypraszaniu potomstwa. W Kościele katolickim święto liturgiczne Andrzeja Apostoła obchodzone jest właśnie 30 listopada.

Andrzejki to wieczór wróżb, które początkowo miały wyłącznie matrymonialny charakter. Niezamężne dziewczęta mogły w taką noc poznać swoją przyszłość i dowiedzieć się, kiedy znajdą ukochanego. Nieżonaci mężczyźni koncentrowali się na podobnych wróżbach w katarzynki, jako że święta Katarzyna jest patronką cnotliwych kawalerów, którzy pragną szczęścia w życiu małżeńskim. Z czasem andrzejki przestały być wyłącznie świętem panien i stały się okazją do wspólnej zabawy oraz wróżenia.

Wróżby andrzejkowe na dobre zadomowiły się w Europie w XII wieku, a do Polski przywędrowały w wieku XVI. Nie do końca wiadomo, skąd pochodzi ten zwyczaj. Niektórzy uczeni twierdzą, że ma związek z przedchrześcijańskimi, jesienno-zimowymi obrzędami ku czci zmarłych, a inni, że kolebką andrzejkowych wróżb jest starożytna Grecja. Są i tacy, którzy wywodzą kult świętego Andrzeja z wierzeń niemieckich.

Czytaj również: JAKIE SĄ WRÓŻBY ANDRZEJKOWE?

Post lub gałązka wiśni. Najpopularniejsze przesądy andrzejkowe w Polsce

Istnieją liczne przesądy andrzejkowe, które utraciły już swoją popularność i są teraz po prostu ciekawostką. Dawniej wierzono na przykład, że niezamężna dziewczyna powinna przez cały dzień pościć, a przed snem zjeść słonego śledzia. Takie działanie miało spowodować, że we śnie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEwa Kauch z medalem Mistrzostw Europy w Turcji
Następny artykułTauron Ciepło naprawia dużą awarię w Katowicach. Trzy dzielnice bez ogrzewania