Minęła pierwsza rocznica beatyfikacji ks. Jana Machy. Męczennik z Chorzowa został upamiętniony w kościele św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. W świątyni pojawiła się specjalna upamiętniająca duchownego tablica.
Rok temu, 20 listopada 2021 r. ks. Jan Macha, śląski kapłan i męczennik II wojny światowej, został ogłoszony błogosławionym w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Pierwotnie uroczystości związane z beatyfikacją miały odbyć się jesienią 2020 roku, jednak ze względu ze względu na obostrzenia pandemiczne zdecydowano się je przełożyć.
W rocznicę tego ważnego dla regionu wydarzenia arcybiskup Wiktor Skworc zaprosił do wspominania ks. Jana Machy w modlitwie.
Bożej Opatrzności wyrazimy wspólnie wdzięczność za dar tego niezwykłego śląskiego kapłana, związanego przed wybuchem II wojny światowej z harcerstwem i klubami sportowymi, a w czasie okupacji bez reszty oddanego pomocy biednym i potrzebującym – wyjaśnił w komunikacie odczytanym w parafiach archidiecezji.
Urodzony w Chorzowie Starym ks. Jan Macha doczekał się wyjątkowego upamiętnienia. W niedzielę 20 listopada, dokładnie w rok od beatyfikacji, w parafii pw. św. Marii Magdaleny została odsłonięta specjalna pamiątkowa tablica, ufundowana przez władze Chorzowa.
ks. Jan Macha/męczennik II wojny światowej/urodzony 18 I 1914 r. w Chorzowie Starym/święcenia 25 VI 1939 r. w katowickiej katedrze p.w. św. Ap. Piotra i Pawła/ścięty na gilotynie 3 XII 1942 r. w Katowicach/beatyfikowany 20 XI 2021 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach – takie informacje znalazły się na płycie zamontowanej na jednej ze ścian świątyni.
Męczennik z Chorzowa upamiętniony w kościele w Chorzowie Starym
ks. Jan Macha przyszedł na świat 18 stycznia 1914 roku w Starym Chorzowie w rodzinie mistrza ślusarskiego Pawła i jego żony Anny z d. Cofałka. Ukończył państwowe gimnazjum klasyczne w Królewskiej Hucie i w 1933 roku zdał maturę.
Miał zamiar wstąpić do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, lecz nie został przyjęty przez zbyt dużą liczbę kandydatów i w ten sposób trafił na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Po roku znalazł się w seminarium i po ukończeniu teologii na UJ obroną pracy magisterskiej pt. „Monografia parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie” przyjął święcenia kapłańskie 25 czerwca 1939 roku.
Wkrótce po pełnieniu dwumiesięcznego zastępstwa w rodzinnej parafii stał się 10 września wikarym parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. To tu podjął kontakty z tajną organizacją i zaczął działalność charytatywną wobec dotkniętych skutkami okupacji niemieckiej polskich rodzin.
Zwrócił na siebie uwagę gestapo w grudniu 1940 roku. W przemyconym liście do swoich rodziców kleryk Joachim Guertler, który znajdował się w mysłowickim obozie pisał, że ks. Macha w Zielone Świątki 1941 roku został wezwany na gestapo, ale został wypuszczony z braku dostatecznych dowodów.
Aresztowanie nastąpiło 5 września 1941 roku podczas spotkania w Katowicach, a ksiądz Macha został złapany na gorącym uczynku. Miał przy sobie sprawozdanie z przeprowadzonej w czerwcu akcji charytatywnej z wyszczególnieniem Rudy, Orzegowa, Goduli, Lipin, Nowego Bytomia, Chropaczowa i Łagiewnik.
Wkrótce trafił do obozu przejściowego w Mysłowicach. 17 lipca 1942 roku odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach rozprawa. Ks. Macha i kleryk Guertler otrzymali wyrok śmierci przez ścięcie. Na chwilę przed śmiercią ks. Macha napisał list do swoich rodziców i rodzeństwa.
Jest to moje ostatnie pismo. Po 4 godzinach nastąpi moje stracenie… Pogrzebu mi nie użyczą, ale urządźcie mi na cmentarzu cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie Ojcze Nasz – pisał.
Egzekucja miała miejsce 3 grudnia 1942 roku w katowickim więzieniu. Na cmentarzu w Chorzowie Starym znajduje się symboliczny grób ks. Jana Machy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS