Stworzenie peleryny-niewidki z serii o Harrym Potterze okazało się częściowo realne. Sztuczna inteligencja nie była w stanie wykryć człowieka po założeniu przez niego stylowego pulowera.
Zespół z Uniwersytetu Marylandu w College Parku szukał luk bezpieczeństwa w systemie stosowanym w monitoringu, korzystającym z algorytmu YOLOv2. W tym celu pobrali jego zbiór danych zwany SOCO i otrzymane wzorce odwrócili przy użyciu technologii Facebook AI, by następnie utworzyć ciekawy obraz. Otrzymany wynik postanowili umieścić na swetrze, który po tej akcji zyskał nową funkcję – jego użytkownik przestał być rozpoznawany.
Działanie „magicznego” swetra wynika z niedoskonałości pracy zastosowanego tutaj monitoringu. Jego klasyfikatory obiektów skupiają się na całościowym modelu np. człowieka, a nie pojedynczych elementach. Wykrywacz nie radzi sobie z czymś, co zostało przerwane na wskutek zastosowania tak „dziwnego” wzoru. Należy tu jednak sprostować zjawisko widoczne na nagraniu, ponieważ w rzeczywistości niewykrywalność dzięki tej odzieży wyniosła 50%.
Grafika zdobiąca pulower przypomina twory uzyskiwane dzięki generatorom obrazków, jak DALL-E. W tym przypadku pozwoli wyróżnić się spośród tłumu, gdyż jest niecodzienna. Ponadto badacze chwalą swoje dzieło za utrzymywanie ciepła i jego uniwersalność, m.in. dzięki mikropolarowej podszewce. Doświadczenie pokazało, iż rozwój technologii pozwala na łączenie sztuki, funkcjonalności i oryginalności.
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS