Choć z płaskownikami spotkać się można obecnie niemal wszędzie, nie każdy wie, czym są te elementy i jakie pełnią funkcje w różnych branżach. Płaskowniki stalowe to elementy konstrukcyjne, zaliczane do szerszej grupy tzw. profili. Ich cechą charakterystyczną jest cienki przekrój i to, że swoim kształtem często przypominają litery. Wyróżnić można np. kątowniki w kształcie litery „L”, ceowniki w kształcie litery „C”, teowniki w kształcie litery „T”, czy zetowniki w kształcie litery „Z”. Jednym z najpopularniejszych rodzajów profili są płaskowniki, które wyróżniają się bardzo dużą uniwersalnością. Swoim wyglądem przypominają np. sztywną taśmę stalową. Jakie jest zastosowanie tych elementów?
Zastosowanie płaskowników stalowych
Płaskowniki stalowe mogą pochwalić się naprawdę szerokim zastosowaniem. Przede wszystkim wykorzystywane są w branży budowlanej i maszynowej. W niektórych przypadkach stosowane są jako półprodukty do dalszej przeróbki podczas procesów obróbki cieplnej, cieplno-chemicznej lub mechanicznej, jednak najczęściej od razu są wykorzystywane do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji stalowych. Płaskowniki mogą stanowić np. elementy wsporników lub ram dla różnych maszyn i urządzeń. Z płaskowników wykonuje się także bardzo charakterystyczne konstrukcje, jakimi są kratownice. Jest to konstrukcja nośna, zbudowana z połączonych ze sobą prętów, z którą bardzo często spotkać się można w różnego rodzaju obiektach przemysłowych.
Płaskowniki stalowe to w wielu przypadkach także elementy balustrad, barierek, podestów technologicznych, regałów magazynowych, ogrodzeń i bram. Jak można zauważyć, lista obszarów zastosowania tych profili jest naprawdę długa. Jest to jeden z głównych powodów ich ogromnej popularności.
Jak dobrać płaskownik do maszyny?
Płaskowniki bardzo często tworzą szkielet wielu współcześnie wykorzystywanych maszyn i urządzeń. Zapewniają one solidność, wytrzymałość i trwałość całej konstrukcji, a tym samym niezawodną pracę bez względu na okoliczności. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio dobrać rodzaj płaskownika do produkowanej maszyny. Omawiane profile różnią się od siebie przede wszystkim wymiarami, wagą i wykonaniem. Wszystkie te kwestie mogą mieć ogromny wpływ na pracę użytkowanej przez nas maszyny. Przed wyborem konkretnego modelu warto dowiedzieć się także, czy dany płaskownik stalowy był walcowany na gorąco, czy na zimno, ponieważ właściwości stali po procesie, mogą ulec zmianie.
Przykładowo, płaskownik stalowy walcowany w temperaturze pokojowej może pochwalić się zwiększoną odpornością na rozciąganie oraz ogólnym wzmocnieniem. Poza tym zostaje również zwiększona granica plastyczności stali, co może mieć duże znaczenie w niektórych konstrukcjach czy maszynach. Wybór płaskowników na rynku jest naprawdę duży. Warto więc poświęcić chwilę i dokładnie zapoznać się z poszczególnymi parametrami oraz ofertami producentów. Wysokiej jakości płaskowniki stalowe znaleźć można m.in. na stronie https://entrack.pl/kategoria-produktu/stal/plaskowniki/. Oferta sklepu obejmuje również wiele innych niezawodnych produktów ze stali, takich jak m.in. lemiesze, pręty walcowane, osłony łyżki i stal drogową.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS