A A+ A++
CD Projekt widzi zagrożenie dla branży gier w nowelizacji prawa autorskiego
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Implementacja noweli prawa autorskiego stanowić będzie przeszkodę w funkcjonowaniu branży gier w Polsce – ocenia CD Projekt w uwagach do projektu ustawy.

W czerwcu resort kultury i dziedzictwa narodowego skierował do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw.

“W ocenie CDPR, projektowane przepisy mogą stanowić istotną przeszkodę dla funkcjonowania branży gier wideo w Polsce. Z tych względów, CDPR postuluje wzięcie pod uwagę przez MKiDN konkretnych wątpliwości związanych z zastosowaniem przepisów w proponowanym brzmieniu do utworów, jakimi są gry wideo oraz proponuje kierunki, w jakich powinny zmierzać rozwiązania, aby uniknąć negatywnych skutków dla nabywców praw i samych twórców” – napisał spółka w opinii.

CDPR stoi na stanowisku, że ze względu na stopień złożoności gier wideo jako utworów, w tym wielość ich elementów twórczych, brak jasnych granic pomiędzy wkładami poszczególnych twórców oraz liczbę osób zaangażowanych w proces tworzenia gier, zasadne jest przeprowadzenie implementacji przepisów DSM w taki sposób, aby obowiązek transparentności nie obejmował gier wideo, a obowiązek eksploatacji poddany został woli stron umowy.

“Wierzymy, że wprowadzenie tych zmian uchroni branżę gier wideo od nieprzystających do jej realiów obciążeń administracyjnych, co przyczyni się do jej rozwoju i stanowić będzie zachętę do rozwijania produkcji gier na terenie Polski a jednocześnie będzie zgodne z interesami samych twórców funkcjonujących w tej branży” – napisano.

Celem projektowanej nowelizacji jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw UE z zakresu prawa autorskiego, tj. dyrektywy SATCAB II i dyrektywy DSM. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPKN Orlen uruchomił nowy sklep internetowy Vitay
Następny artykułBiałoruś, relacja z podróży – prawda jest szokująca!