A A+ A++

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle odbył się finał powiatowego konkursu pn. „Bezpieczeństwo Higieny Pracy w Gospodarstwie Rolnym” zorganizowanym przez KRUS Placówkę Terenową w Jaśle. Tematem konkursu było zwrócenie uwagi na wypadki, które zdarzają się w gospodarstwie rolnym.<FOTOGALERIA>

We wtorek w KP PSP w Jaśle odbył się etap powiatowy konkursu pod hasłem „Bezpiecznie na wsi, czyli jak unikać wypadków”. Od kilku lat organizatorem przedsięwzięcia jest Placówka Terenowa KRUS w Jaśle wspierana przez Komendę Powiatową Policji w Jaśle, Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Jaśle oraz Okręgową Inspekcję Pracy w Rzeszowie.

– Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa indywidualnego rodziców, zaznajomienie uczestników konkursu z wykazem czynności, szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat oraz promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym – wyjaśnia Krzysztof Pec, kierownik Placówki Terenowej w Jaśle Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W etapie szkolnym do finału zakwalifikowało się 24 uczniów ze szkół podstawowych z terenu powiatu jasielskiego, których zadaniem było rozwiązanie testu. Komisja konkursowa z uwagi, iż kilku uczestników zdobyło taką sama liczbę punktów dodatkowo w formie ustnej sprawdziła ich wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym. Bogdan Ryznar, dyrektor Oddziału Regionalnego w Rzeszowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego apelował do młodzieży, aby zwracali uwagę rówieśnikom, a także rodzicom, którzy często bagatelizują pewne niebezpieczeństwa prowadzące w konsekwencji do wypadków. Zalecał również obserwowanie ich jak się zachowują przy obsłudze maszyn, czy ze zwierzętami, a w razie potrzeby przestrzegali ich i służyli zdobytą przez nich wiedzą. – Od kilku lat KRUS realizuje program tzw. Wizji Zero. Zakłada on, że w gospodarstwach rolnych nie będzie dochodziło do wypadków. W gospodarstwach rolnych ich liczba cały czas spada i jest to nasz sukces, niemniej chcemy, aby tych wypadków nie było w ogóle. W wielu przypadkach są one spowodowane pewnymi zaniedbaniami, nieprawidłościami, czy nieporządkiem. Najczęstszą przyczyną wypadków, w tym niestety w ostatnim czasie śmiertelnych jest alkohol. Mieliśmy do czynienia z traktorzystą, który miał blisko 4 promile alkoholu w organizmie i nie wjechał na mostek – mówi K. Pec.

Jak podkreśla Małgorzata Jacek z Okręgowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie najważniejsze jest przekazywanie dobrych praktyk najmłodszym dzieciom wychowującym się w gospodarstwach rolnych. – Wspólnie z Oddziałem Terenowym KRUS w Jaśle organizujemy wiele spotkań z dziećmi, młodzieżą i rolnikami. Jeźdźmy na wspólne szkolenia do szkół podstawowych oraz szkół średnich o profilu rolniczym. Spotykamy się także z rolnikami podczas prac wiosennych, jesiennych, żniwnych odwiedzamy ich na polu oraz w gospodarstwach – mówi M. Jacek. – Najwięcej wypadków związanych jest z upadkami ze względu m.in. na to, iż jest źle odprowadzona woda z dachu, nie posypany chodnik, nieodśnieżone przejścia komunikacyjne, czy sprzęt jest porozrzucany. Podpowiadamy rolnikom w jaki sposób małym nakładem finansowym mogą poprawić stan bezpieczeństwa – dodaje.

Dla uczestników konkursu zorganizowano również szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a dla ich opiekunów prelekcję na temat zagrożeń, na które narażona jest młodzież szkolna.

Zwycięzcami konkursu powiatowego dla uczniów klas VI-VII szkół podstawowych zostali:

I miejsce – Emilia Broda ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Trzcinicy

II miejsce – Marcin Mroczka ze Szkoły Podstawowej w Dobryni

III miejsce – Filip Budziak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Osobnicy

 id

Napisany dnia: 16.11.2022, 12:44

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdbiór wyników badań mammograficznych i cytologicznych (Fundacja SOS Życie)
Następny artykułTo on został nowym szefem żużla w Canal+