A A+ A++

Zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej dzieci, on przestaje być oparty na szpitalach, oddziałach dziennych czy całodobowych. Dołożyliśmy do tego segment w postaci poradni środowiskowych, które funkcjonują już w 340 miejscach w kraju – powiedział we wtorek szef MZ Adam Niedzielski.

Minister zdrowia był pytany we wtorek w RMF FM o “zapaść w psychiatrii dziecięcej”.

– Nie zgodzę się z tezą, że psychiatria dziecięca jest w zapaści – stwierdził Niedzielski. Zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej, on przestaje być oparty na szpitalach i oddziałach dziennych czy całodobowych, które były jedynym miejscem, gdzie można było udzielić takiej opieki. Dołożyliśmy do tego segment w postaci poradni środowiskowych, które funkcjonują już w 340 miejscach – dodał.

Ministerstwo Zdrowia zajmuje się wdrożeniem reformy, której celem jest stworzenie ogólnokrajowego, kompleksowego systemu zapewniającego wsparcie pacjentom niepełnoletnim doświadczającym zaburzeń psychicznych i ich rodzinom.

Jednym z podstawowych założeń reformy jest stworzenie sieci ośrodków, w którym pracowaliby psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Są to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, nazywane I stopniem referencyjnym. Pacjenci mogą skorzystać z oferty tych ośrodków bez skierowania lekarskiego. Ośrodki takie udzielą pomocy dzieciom niepotrzebującym diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii, w związku z czym nie będzie w nich zatrudniony lekarz psychiatra. W przypadku wielu zaburzeń psychicznych, pojawiających się w dzieciństwie, można udzielić skutecznej pomocy dzięki psychoterapii indywidualnej i grupowej, terapii rodzinnej czy pracy z grupą rówieśniczą.

Poza ośrodkami I poziomu działać będą także ośrodki II poziomu (centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży), gdzie pracować będzie lekarz psychiatra, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki skorzystają ze świadczeń w ramach oddziału dziennego (w wybranych centrach).

Na III, najwyższym poziomie referencyjności, funkcjonować będą ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. Pomoc w nich znajdą pacjenci wymagającej najbardziej specjalistycznej opieki, w tym w szczególności osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia, przyjmowani w trybie nagłym. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów konieczne jest, aby w każdym województwie funkcjonował co najmniej jeden taki ośrodek. W ośrodkach tych będą się także kształcili przyszli lekarze psychiatrzy i inni specjaliści.

Autorka: Agata Zbieg, PAP

zobacz więcej

Psychiatria będzie działać jak stomatologia, czyli poza systemem

zobacz więcej

Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży oraz izba przyjęć w Konstancinie-Jeziornej wznawia działalność

zobacz więcej

W Białymstoku otwarto Centrum Psychiatrii dla dzieci i dorosłych

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Minister zdrowia o psychiatrii dziecięcej: zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne inwestycje w sanockiej Arenie!
Następny artykułWiadomości z Poznania. Co dzieje się w mieście? (15 listopada 2022)