1 godz. 32 minuty temu
Australijska agencja rządowa Therapeutic Goods Administration (TGA) wydała pozwolenie na stosowanie przeszczepu flory kałowej w przypadku poważnych infekcji bakteryjnych – to pierwszy raz, kiedy jakikolwiek urząd regulacyjny na świecie formalnie certyfikuje tę terapię mikrobiomową.
Chociaż ogromna i stale rosnąca liczba badań naukowych wskazuje, że przeszczep flory kałowej może być przełomowy w leczeniu wielu chorób, od alkoholizmu, przez autyzm i otyłość, po raka skóry, pomysł przenoszenia 100 bilionów bakterii żyjących w jelitach między organizmami wciąż jest uważany za dość kontrowersyjny. Po pierwsze dlatego, że wszystkie te bakterie z pewnością odgrywają ważną rolę, a my nie do końca wiemy, jak przełożyć tę wiedzę na konkretne leczenie kliniczne, a po drugie…
… przeszczep flory kałowej jest dokładnie tym, co sugeruje nazwa. To znaczy zdrowy dawca oddaje kał, a laboratorium wyodrębnia z niego bakterie, zamykając je w kapsułkach do spożycia czy płynie doodbytniczym – cel jest jeden, zasiedlenie jelit biorcy dobrymi bakt … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS