Przypomnijmy, w połowie września informowaliśmy Was, że władze Rybnika postanowiły odbetonować centrum miasta.
Na rybnickim rynku posadzonych zostanie 11 nowych drzew. Pojawią się one wzdłuż jego dłuższych boków, w przerwach pomiędzy latarniami. Do nasadzeń wybrano drzewa z gatunku platan klonolistny, ze względu na jego szybki wzrost, znaczne rozmiary oraz odporność na warunki miejskie. Będą to drzewa o obwodach minimum 25/30 cm z dobrze rozbudowaną koroną, osadzoną na wysokości 2,5 m.
Zobacz także
Z kolei na Placu Wolności nowe drzewa uzupełnią rosnące już tu dwa ciągi klonów pospolitych, ocieniając tym samym drogę dojazdową do galerii Focus Park oraz znajdujące się wzdłuż niego siedziska. Zaplanowano tu 6 drzew z gatunków klon czerwony lub lipa krymska o obwodzie 16/18 cm »Rybnik odbetonuje centrum. Znamy szczegóły«
Czytelnicy zwrócili jednak uwagę na cenę posadzenia drzew. Ta wynosi około 700 tys. złotych. Tymczasem w sąsiednich Rydułtowach na rynku pojawiło się 15 platanów klonolistnych o obwodach pni: 30-35 cm na wysokości 1 m i wysokości 5,0-5,5 m. Rośliny w przyszłości mają utworzyć pergolę, która w zamyśle uatrakcyjni miejsce. Na ten cel przeznaczono 40 tys. złotych. Właśnie tę kwestię poruszył jeden z naszych Czytelników na grupie Rybnik.com.pl, który dziwił się tak znacznej różnicy cen.
Skąd się ona bierze? To wyjaśnia nam Joanna Kotynia-Gnot dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku. Jak zaznacza na wstępie, problem polega na technologii sadzenia.
Byłam na rydułtowskim rynku, w okresie prowadzonych jeszcze prac. Drzewa posadzone są jako centralny zagajnik na środku rynku. Faktycznie są to duże sadzonki platanów, ale sadzone w tradycyjnej technologii, bez jakiegokolwiek przygotowania podłoża – tj. zadołowane w przygotowanym wykopie, bez wewnętrznych systemów kotwiących i barier kierunkujących korzenie. Drzewa nie są wyposażone w systemy napowietrzająco-nawadniające. Posadzenie w tradycyjnej technologii, to koszt zakupu drzew oraz przygotowania dołu z żyzną glebą, oraz robocizna (własna lub zlecona) – mówi Joanna Kotynia-Gnot.
Dyrektor ZZZ zwraca też uwagę na umiejscowienie drzew w Rydułtowach, które wyłącza ruch (poza pieszym), zatem nie generuje konieczności zapobiegania kompresji.
Trudno mi wypowiedzieć się co do istnienia kolizji z ciągami wewnętrznymi w tym miejscu. Podejrzewam, że brak w tym miejscu ciągów, które mogłyby przeszkadzać w swobodnym prowadzeniu wykopów i w perspektywie wzrostowi drzew – dodaje.
Co do nasadzeń na rybnickim rynku i Placu Wolności. Koszty związane są z wyzwaniem. Drzewa staną w miejscu kolizyjnym ze względu na położenie ciągów (prąd, gaz), które ZZM będzie musiał chronić przed korzeniami. Chodzi również o „konieczność pogodzenia nasadzeń z ruchem pieszo-jezdnym, z naciskiem na ruch kołowy generujący kompresję”.
Jak wiadomo, życie drzewa to nie tylko dobre podłoże i właściwe nawodnienie, ale przede wszystkim dostęp do powietrza – zaznacza nasza rozmówczyni.
Stąd też – jak wyjaśnia Joanna Kotynia-Gnot – drzewa planowane do nasadzeń w Rybniku – z lokalizacją wyjątkowo trudną.
Koszty nasadzeń to przede wszystkim koszty przygotowania podłoża – przy użyciu systemów antykompresyjnych (rybnicki rynek) oraz podłoża strukturalnego (Plac Wolności) i zakup wewnętrznych systemów stabilizujących, barier przeciwkorzennych, a także systemów nawadniających i napowietrzających gwarantujących prawidłowy wzrost drzew przez następne kilkadziesiąt lat – wymienia.
Co ciekawe, łączny koszt zakupu drzew na rynek i Plac Wolności to 45.000 zł.
Dla porównania można przywołać przykład planowanego nasadzenia na wewnętrznym parkingu urzędu. Posadzimy tam trzy sztuki tulipanowca, gdzie koszt to wyłącznie zakup drzew i robocizny własnej z dowozem ziemi ogrodniczej i kompostowej pochodzących z zasobu własnego jednostki ZZM. Brak ciągów w kolizji i wyłączenie terenu z bezpośredniego ruchu pozwalają w tym miejscu na sadzenie w tradycyjnej technologii – dowiadujemy się.
Przekonują Was takie wyjaśnienia co do inwestycji za 700 tys. złotych?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS