A A+ A++

Elektroniczna recepta to dokument elektroniczny na którym są umieszczone leki, które można zakupić w aptece. E-receptę można otrzymać w ramach zdalnych konsultacji lekarskich. O czym należy pamiętać realizując zdalną konsultacje lekarską?

Elektroniczna recepta – co na leży wiedzieć?

Elektroniczna recepta jest dokumentem, który został wprowadzony w 2019 roku przez Ministerstwo Zdrowia. To dokument, który zastąpił papierowe recepty. Na elektronicznej recepcie jest umieszczone wszystkie informacje, jakie były dostępne na papierowej recepcie, a także kilka dodatkowych.

Na e-recepcie znajduje się czterocyfrowy kod, który umożliwia realizację e-recepty bez posiadania oryginalnego wydruku e-recepty. Taki kod często jest przesłany w wiadomości SMS lub w wiadomości e-mail, który został przekazany placówce medycznej.

Warto pamiętać, że wszystkie e-recepty są archiwizowane w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), zatem nie ma możliwości zgubienia elektronicznej recepty. Ponadto osoby, które nie korzystają z IKP, również po pierwszym zalogowaniu będą miały dostęp do wszystkich e-recept.

Na recepcie oprócz danych pacjenta, lekarza, a także leków – są widoczne informacje związane z datą realizacji recepty, a także można znaleźć datę wystawienia e-recepty, która może być inna niż data ,,realizacji od”.

Jak zrealizować e-receptę?

Warto nadmienić, że e-receptę można zrealizować na kilka sposobów. Jednym z nich jest podanie czterocyfrowego kodu oraz numeru PESEL. W taki sposób receptę może również zakupić osoba, która nie jest pacjentem, tylko np. ktoś bliski lub znajomy. Kolejny sposób, to pokazanie wydruku elektronicznej recepty. Wydruk można otrzymać w przychodni lub pobrać z IKP. W takiej sytuacji farmaceuta zeskanuje kod kreskowy, który znajduje się u góry dokumentu. Ostatnią formą realizacji e-recepty, jest możliwość wykorzystania aplikacji mojeIKP. Wystarczy pokazać aplikację z e-receptą w aptece, a farmaceuta wykona odpowiednie czynności.

Należy pamiętać o tym, że Polsce można zakupić leki w aptece internetowej, lecz odbiór leków może być wyłącznie w aptece stacjonarnej. Zatem można dokonać zakupu w wybranej aptece, lecz nie ma możliwości odbioru leków w ramach przesyłki kurierskiej.

Realizując e-receptę należy zwrócić uwagę na ważność recepty. O ważności decydują leki, które są na niej umieszczone oraz ewentualne dodatkowe adnotacje lekarza. Standardowo e-recepta jest ważna 30 dni, lecz na antybiotyki tylko 7 dni.

Lekarz w niektórych sytuacjach może wystawić e-receptę online, która jest ważna rok. Natomiast należy pamiętać o tym, że pierwsze opakowanie leku należy zakupić w przeciągu 30 dni. Jeżeli leki nie zostaną wykupione w wyznaczonym terminie, to e-recepta straci ważność i nie będzie możliwości realizacji recepty.

Zdalne konsultacje lekarskie – co należy wiedzieć?

W Polsce e-konsultacje lekarskie istnieją od ponad dziesięciu lat, lecz ich popularność wzrosła dopiero dwa lata temu. Było to związane z pandemią COVID-19 oraz utrudnionym dostępem do lekarzy.

Osoby, które stosowały leki w ramach chorób przelękłych, miały utrudniony kontakt, aby uzyskać receptę, więc zaczęły korzystać ze zdalnych porad lekarskich.

Obecnie na rynku jest wiele podmiotów leczniczych, które specjalizują się w świadczeniu e-wizyt, więc pacjenci mogą wybrać odpowiednią placówkę.

Wybierając przychodnie online należy zapoznać się z regulaminem świadczenia usług oraz polityką prywatności. Warto wiedzieć w jakim zakresie będą przetwarzane dane osobowe, ponieważ dane medyczne, które należy podać są także danymi wrażliwymi.

Jak zrealizować teleporadę?

Realizacja teleporady przypomina zakupy internetowe. Należy wybrać odpowiednią usługę, wypełnić formularz medyczny np. dotyczący antykoncepcji https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/, a następnie dokonać płatności.

Receptę można otrzymać na wiele leków, które są w ramach kontynuacji leczenia np. w schorzeniach dermatologicznych, kardiologicznych, a także w ramach leczenia hormonalnego.

Wywiad medyczny należy wypełnić rzetelnie, ponieważ lekarz ma prawo do zadania dodatkowych pytań. Ponadto może odmówić wystawienia e-recepty, jeżeli stwierdzi, że występują przeciwwskazania.

Kod e-recepty często jest przekazany w wiadomości SMS, a jeżeli została zrealizowana konsultacja telefoniczna, to należy zaczekać na połączenie od lekarza.

Należy pamiętać o tym, że usługa zawsze dotyczy e-konsultacji lekarskiej. Zakup elektronicznej recepty jest nielegalny.

Telemedycyna to nie tylko zdalne konsultacje lekarskie, lecz także inne rozwiązania, które umożliwiają diagnostykę na odległość. Obecnie jest testowany m.in. stetoskop, a także inne urządzenia, które w przyszłością wspomogą zdalną diagnostykę oraz kontrolę stanu zdrowia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiS będzie bronił ministra Ziobry?
Następny artykułOszukana na popularnym portalu