A A+ A++

Pierwszy sezon rudzkiej tężni za nami. Obiekt był dostępny dla mieszkańców od końca kwietnia i od pierwszych dni cieszył się popularnością. Teraz, na okres zimowy tężnia zostaje wyłączona z użytkowania. 

Tężnia w Bykowinie wyłączona na zimę

Po pierwszym okresie funkcjonowania tężni solankowej w Bykowinie zdecydowano o jej czasowym wygaszeniu na okres zimowy. To konieczne, gdyż zastosowana w miejskich tężniach technologia nie pozwala na prawidłowe ich działanie w niskich temperaturach. Solanka zamarza najczęściej przy minus 4 stopniach Celsjusza. 

Tężnia została wyłączona z użytku od dzisiaj (14 listopada). Ponownie będzie można z niej korzystać dopiero wiosną. W tym czasie zaplanowano prace polegające na opróżnieniu i oczyszczeniu systemu nawadniającego tężnię z solanki.

– Wyłączenie jest konieczne z uwagi na nadchodzący sezon zimowy i minusowe temperatury, które mogłyby uszkodzić instalacje tężni m.in. instalację wodną. Ponadto konieczne jest przeprowadzenie prac konserwacyjnych i czyszczących zapewniających utrzymanie tężni w jak najlepszym stanie m.in. czyszczenie zbiornika solanki, wszelkich instalacji doprowadzających solankę i wodę, filtrów, zabezpieczenie pompy, przeszlifowanie i wzmocnienie drewnianych koryt itp. – mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. 

Droga do budowy tężni solankowej nie była prosta

Warto przypomnieć, że budowa tężni, to zadanie wybrane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok, jednak jedyna oferta zgłoszona w przetargu znacznie przewyższała kwotę wynikającą z kosztorysu inwestorskiego i postępowanie zostało unieważnione. Projekt nie został jednak porzucony. Miasto szukało możliwości jego sfinansowania ze środków zewnętrznych. To udało się w 2020 roku.

Pod koniec ubiegłego roku Ruda Śląska otrzymała ponad 19 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki rządowemu wsparciu w mieście zrealizowane zostaną cztery wielkie inwestycje. W tym tężnia solankowa. 

Budowa tężni solankowej w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie została zakończona w listopadzie ubiegłego roku.

Tężnia solankowa przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie

Tężnia ma konstrukcję drewnianą na płycie i stopach żelbetowych. Jej długość to 18,7 m, szerokość wraz z pergolą 9,9 m, a wysokość 6 m. Całość wraz z dojściami zaplanowano na planie okręgu. Teren tężni jest dostępny dla osób niepełnosprawnych przez biegnący obok ciąg pieszo-rowerowy. W ramach inwestycji wykonano również przyłącza wodne i elektryczne, nasadzenia zieleni oraz zamontowano ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery i tablice informacyjne.

Zbiornik o pojemności 10 m3 na solankę zlokalizowany został w pobliżu tężni oraz pozostałej infrastruktury. Solanka jest rozprowadzana do koryt opadowych, a następnie rozsączana po wypełnieniu z tarniny z dzikiej śliwy. Duża powierzchnia wypełnienia umożliwia rozbijanie i wydajne parowanie roztworu. Pozwala to tym samym na wytworzenie aerozolu w bezpośredniej bliskości tężni i rozpylenie łatwo przyswajalnych mikroelementów oraz pierwiastków ważnych dla zdrowia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMaciej Orłoś ostro rozprawia się z TVP. “Mamy ekstremalny przypadek”
Następny artykułZłóż wniosek na tani węgiel