W poniedziałek na stronie RCL został opublikowany projekt rozporządzenia MF, w którym ma zostać określony zakres korzystania z konta komornika w e-Urzędzie Skarbowym.
W poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, ma on zastąpić obecnie obwiązujące rozporządzenie w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego.
„Potrzeba wydania nowego rozporządzenia jest związana z uruchomieniem w e-Urzędzie Skarbowym, obok konta osoby fizycznej, również konta komornika (…). W projekcie rozporządzenia nie wprowadzono zmian merytorycznych w odniesieniu do zasad korzystania z konta osoby fizycznej. Ewentualne zmiany przepisów są wyłącznie konsekwencją uruchomienia w e-Urzędzie Skarbowym konta komornika” – wyjaśniono w uzasadnieniu.
Jak dodano, w projekcie określono zakres korzystania z konta komornika w e-Urzędzie Skarbowym – w tym celu opisano cechy takiego konta. “Przede wszystkim konto komornika jest związane z uruchomieniem oprogramowania interfejsowego umożliwiającego komunikację pomiędzy systemami teleinformatycznymi. Wszystkie czynności po stronie komorników sądowych nie będą jednak wykonywane bezpośrednio na koncie w e-Urzędzie skarbowym, gdyż konto to nie będzie miało w e-Urzędzie Skarbowym postaci zwizualizowanej (…). Wizualizacja ta będzie miała miejsce po stronie systemu teleinformatycznego wykorzystywanego przez użytkowników konta komornika” – zaznaczono.
W uzasadnieniu napisano także, że konto komornika będzie wykorzystywane przez użytkowników tego konta do wysyłania do organów KAS i odbierania od tych organów pism w sprawach pozostających we właściwości komornika sądowego. Krąg osób uprawnionych do działania na tym koncie obejmuje nie tylko komornika i jego zastępcę, ale również asesora komorniczego i aplikanta komorniczego zatrudnionych w kancelarii obsługującej tego komornika.
Według projektu rozporządzenie ma wejść w życie od 1 grudnia 2022 r. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ mmu/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS