A A+ A++

Jednak w dalszym ciągu jest to ogromny i bardzo lukratywny kawałek tortu. Zauważyli to ustawodawcy, którzy chętnie szykują się do opodatkowania tego rodzaju transakcji.

Która jurysdykcja „sprzyja” zyskom z kryptowalut?

Przyjęte przez poszczególne państwa rozwiązania zwykle zakładają umieszczenie dochodów z walut wirtualnych w aktualnie istniejącej kategorii dochodu i opodatkowanie ich w sposób typowy dla tej formy.

Tak jest np. w Polsce, gdzie zyski z walut wirtualnych zostały zakwalifikowane jako tzw. zyski kapitałowe (w CIT) lub kapitały pieniężne (w PIT), objęte 19-proc. stawką podatku.

Poszczególne kraje dokonują również rozróżnienia zdarzeń podlegających opodatkowaniu. Najpowszechniejsze to wydobycie kryptowalut (tzw. mining), zamiana kryptowalut na pieniądz będący prawnym środkiem płatniczym (tzw. FIAT) oraz zamiana jednej kryptowaluty na inną.

W przeciwieństwie do inwestycji „konwencjonalnych” kryptowaluty nie są przywiązane do konkretnej jurysdykcji, transakcje występują w sieci blockchain. Każdy kraj może wybrać własne zasady ustalania opodatkowania dla swoich rezydentów podatkowych (gdzie rezydencja podatkowa określa nam miejsce, w którym jesteśmy zobowiązani do spełnienia obowiązku podatkowego).

Czynniki, które wpływają na decyzje ustawodawców przy wyborze sposobu opodatkowania, obejmują m.in. częstotliwość obrotu, wysokość transakcji czy też rodzaj obrotu – prywatny lub w ramach działalności gospodarczej.

Z kolei przedsiębiorcy rozliczający krypto poszukują najbardziej przyjaznych im reżimów podatkowych. I chodzi tu nie tyle o jurysdykcje, w których podatki są niskie lub nie występują, ale prz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne kłamstwo środowiska LGBT ws. “homomałżeństw”
Następny artykułW województwie zwiększy się dostęp do kolei