A A+ A++

Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne żyjątka bytujące m.in. w pościeli, w miękkich obiciach mebli, na dywanie, a nawet na zasłonach czy firanach. Na szczęście możesz ograniczyć namnażanie się tych drobnoustrojów i zapobiec alergiom, które wywołują. Poznaj kilka wskazówek, jak poradzić sobie z roztoczami. Roztocza kurzu domowego – jak wyglądają i czy są groźne dla człowieka?

Roztocza kurzu domowego są mikroskopijnej wielkości. Nie mają oczu i skrzydeł, a dorosłe osobniki osiągają zaledwie 0,4-0,5 mm. Wyglądem przypominają pająki lub kleszcze. Są stawonogami i mają przezroczyste, obłe ciało. Można też określić je mianem keratofagów, bowiem ich głównym pożywieniem jest martwy naskórek ludzki i zwierzęcy. Roztocza pod mikroskopem wyglądają przerażająco, jednak w rzeczywistości nie gryzą tak jak np. pluskwy. Niestety mogą być głównym źródłem alergii nasilających się w okresie jesienno-zimowym, kiedy rzadziej wietrzy się mieszkanie. Wszystko za sprawą odchodów, które wraz z kurzem unoszą się w powietrzu i z łatwością trafiają do naszych dróg oddechowych.

Gdzie żyją roztocza i w jakich warunkach się rozmnażają?

Grube koce, pledy, zasłony, pluszowe zabawki, obicia, mięsiste dywany, a przede wszystkim materace i pościel to główne miejsca, w których żyją całe kolonie roztoczy. Na łóżku może ich być nawet 2 mln. Te małe żyjątka uwielbiają ciepło, wilgoć i wspomniany już martwy naskórek. Warto jednak wiedzieć, że keratofagi w temperaturze 60°C żyją tylko godzinę, zaś w 70-80°C – zaledwie 5 minut! To dlatego najlepszą metodą na ich unicestwienie jest dokładne wypranie materiałów i wyczyszczenie powierzchni, na których żyją. Ciekawostką może być też fakt, że roztocza nie lubią niskich temperatur. Po 6 godzinach przebywania w temperaturze -15°C giną nawet w 60 proc.

Jak ograniczyć liczbę roztoczy?

Aby zmniejszyć liczbę roztoczy, ważne jest dbanie w domu o odpowiednią wilgotność powietrza i temperaturę. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Roztocza najchętniej rozmnażają się w 22-28°C, zaś najlepsza wilgotność dla nich to ta na poziomie 60-80%. Postaraj się więc nie przegrzewać mieszkania, a w szczególności sypialni. Najlepszą temperaturą będzie więc 19-21°C. Jeśli zauważysz, że na oknach pojawia się para wodna, koniecznie użyj pochłaniacza wilgoci, aby ograniczyć roztoczom warunki do przeżycia w wilgotnym środowisku.

Jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego?

Musisz wiedzieć, że nie jesteś w stanie w 100 proc. pozbyć się roztoczy. Możesz jednak znacznie ograniczyć ich namnażanie się w domu. Przede wszystkim należy zadbać o czystość. Oto kilka wskazówek.

  1. Ścieranie kurzy, odkurzanie i mopowanie podłóg to podstawa, aby usunąć kurz z zawieszonymi w nim odchodami roztoczy. Najlepiej sprawdzą się do tego odkurzacze z filtrem HEPA o … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest zgoda władz ukraińskich na rozpoczęcie prac poszukiwawczych mogił Polaków zamordowanych przez UPA
Następny artykułRajd Japonii: Poważny wypadek Kajetana Kajetanowicza. Polak musiał wycofać się z rywalizacji