A A+ A++

Mieszkańcy Częstochowy zgłaszają grasujące na peryferiach miasta dziki. Miasto we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim, Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Częstochowie próbuje zaradzić takim sytuacjom. Także policja ostrzega przed spotkaniem z dzikimi zwierzętami. Szczególnie jest to niebezpieczne na drodze.

Dzikie zwierzęta coraz śmielej wchodzą do Częstochowy. Zauważają to na co dzień w szczególności mieszkańcy dzielnic Lisiniec, Stradom, Gnaszyn-Kawodrza, Błeszno, czy Dźbów, którzy zwrócili się w tej sprawie do radnej Barbary Gieroń. Ta wystosowała do prezydenta miasta interpelację, w której poruszyła temat nakreślonego przez mieszkańców problemu.

Jak tłumaczą władze Częstochowy, działania w tym zakresie są często ograniczone ze względu na występowanie dzikich zwierząt w terenie zabudowanym, a to uniemożliwia odstrzał w ramach gospodarki łowieckiej.

– Koła łowieckie dzierżawiące obwody w granicach administracyjnych miasta Częstochowy na bieżąco prowadzą odstrzał dzików, zarówno podczas polowań indywidualnych jak też podczas polowań zbiorowych, realizując plany łowieckie. Na wnioski wydziału OŚR koła łowieckie zwiększyły odstrzał dzików na częściach obwodów położonych na terenie miasta. Ponadto w związku z wystąpieniem w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w ostatnich latach znacznie zwiększono rozmiar pozyskania dzików zarówno w ramach prowadzonej gospodarki łowieckiej jak również poprzez wprowadzenie dodatkowych odstrzałów sanitarnych – tłumaczy Piotr Grzybowski, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy.

Z danych jakie posiada miasto wynika, że w ramach odstrzału redukcyjnego prowadzonego na podstawie kolejnych decyzji wydawanych z upoważnienia Prezydenta Miasta Częstochowy od 2019 roku na terenie nie wchodzącym w skład obwodów łowieckich, położonym w granicach miasta odstrzelonych zostało 150 szt. dzików.

– Odstrzał redukcyjny jest wykonywany z uwzględnieniem aktualnych zgłoszeń, z ukierunkowaniem na osobniki stanowiące szczególne zagrożenie dla mieszkańców miasta oraz w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów produkcyjnych i użyteczności publicznej, w większości na terenie południowych dzielnic miasta – dodaje wiceprezydent.

Dotychczasowy odstrzał to jednak nie koniec, bo jak tłumaczy miasto w związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców Błeszna i Dźbowa 13 października, po uzyskaniu opinii Polskiego Związku Łowieckiego, została wydana kolejna decyzja na odstrzał redukcyjny dzików w ilości 50 sztuk. Odstrzelone mają zostać dziki z terenu wchodzącego w skład obwodu łowieckiego nr 44, położonego w granicach administracyjnych Częstochowy. Ma się to stać do 31 grudnia tego roku.

Interwencje związane z obecnością rannych lub zabłąkanych dzikich zwierząt na zamkniętych posesjach (lisy, sarny, dziki, jelenie i inne) są realizowane nieodpłatnie przez pracowników schroniska dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie przy ul. Gilowej (tel. 34/ 361 65 66). Z kolei zgłoszenia w sprawie dzikiej zwierzyny na terenie Częstochowy są przyjmowane przez Urząd Miasta pod numerem telefonu 725000112.

Miasto przypomina jednocześnie, że właściwe zabezpieczenie posesji przed wejściem na nią dzikich zwierząt należy wyłącznie do obowiązków właściciela nieruchomości, który powinien również dołożyć starań aby wyeliminować czynniki wabiące zwierzynę poprzez np. odpowiednie zlokalizowanie kompostownika, zabezpieczenie odpadów komunalnych i właściwe utrzymanie stanu gleby na swoim terenie.

Na ulicach regionu pojawiają się nie tylko dziki, ale i łosie i sarny. Tak było w ostatnich miesiącach w Blachowni, czy w Kłobucku. Również w mocno zalesionym powiecie lublinieckim zwierzyna często wchodzi do wsi i na ruchliwe drogi.

W ostatnich latach częstochowska policja odnotowała po kilkaset zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt rocznie. W 2020 roku na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego doszło do 318 kolizji i 2 wypadków z udziałem zwierząt, w kolejnym roku było to 295 kolizji i 3 wypadki, a do listopada 2022 roku odnotowano już 177 kolizji i 4 wypadki.

Podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  • Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
  • Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
  • Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.
  • Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJunior pójdzie w jego ślady? Rutkowski kwituje krótko
Następny artykułNie tylko spaliny. Norma Euro 7 obejmie emisję pyłów z hamulców i opon