A A+ A++

MŚ 2022 w Katarze to prawdopodobnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych (obok m.in. mundialu w Argentynie ’78) turniejów piłkarskich w historii – choć nawet jeszcze się nie zaczął. Wszystko to dlatego, że bliskowschodnie państwo-gospodarz już od dawna było oskarżane o łamanie praw człowieka, a proceder ten zarzucono Katarczykom również w kontekście samej organizacji mistrzostw.

Według informacji podawanych od wielu miesięcy, czy nawet lat przez światowe media, podczas budowy obiektów wykorzystywanych na turnieju mogło zginąć wiele tysięcy robotników, którzy kwaterowani byli przy tym w bardzo kiepskich warunkach. FIFA w tej sprawie nabrała wody w usta, natomiast z całego globu napływają swoiste głosy sprzeciwu – w tym od Duńczyków.

Michniewicz w “Gościu Wydarzeń” o wyborze Szymańskiego: Musimy być przygotowani na inny wariant /Polsat News/Polsat News

FIFA postawiła weto. Duńczycy nie wystąpią w koszulkach z napisem o prawach człowieka

Już jakiś czas temu sponsor techniczny reprezentacji Danii, firma Hummel, zaskoczył wszystkich podczas prezentacji oficjalnych strojów skandynawskiej kadry na mundial i zaprezentował wzory, na których najważniejsze elementy, czyli znaki Duńskiego Związku Piłki Nożnej i producenta ubrań są praktycznie niewidoczne. Miał być to nietypowy protest przeciwko wydarzeniom dziejącym się dotychczas w Katarze.

“Czerwono-Biali” jednak postanowili podrążyć temat jeszcze od innej strony – wysłali do FIFA oficjalną prośbę o to, by na koszulkach treningowych zawodników Danii znalazło się hasło “Human rights for all” – “Prawa człowieka dla wszystkich”. W czwartek ogłoszono jednak, że międzynarodowe stowarzyszenie odmówiło w tej sprawie.

Dania z ważnym zakazem od FIFA podczas MŚ 2022. “Wierzymy, że to hasło jest uniwersalne”

“Otrzymaliśmy dzisiaj wiadomość od FIFA, że koszulki treningowe (…) zostały odrzucone z powodów technicznych, co jest godne ubolewania” – stwierdził w wypowiedzi dla agencji Ritzau Jakob Jensen, przewodniczący DBU. Prawdopodobnie FIFA oparła swoją decyzję o zasadę, w myśl której futboliści nie mogą występować w strojach zawierających hasła polityczne.

“Wierzymy, że przesłanie ‘prawa człowieka dla wszystkich’ jest uniwersalne i nie jest politycznym odniesieniem, ale czymś, co każdy może poprzeć” – argumentował Jensen, ale mleko i tak się już rozlało. Ustalenie federacji wywołało spore kontrowersje – i trudno się dziwić.

Mundial w Katarze zacznie się już za zaledwie kilka dni

Mistrzostwa świata 2022 w Katarze rozpoczną się 20 listopada od meczu gospodarzy z ekipą Ekwadoru i potrwają do 18 grudnia, kiedy to na Lusail Stadium, mogącym pomieścić 86 tys. widzów, rozegrany zostanie wielki finał zmagań, na które kibice musieli czekać wyjątkowo długo, bo od ostatniego mundialu minęło już niemal 4,5 roku.

Reprezentacja Polski na Bliskim Wschodzie zmierzy się w rozgrywkach grupowych kolejno z Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną. W XXI wieku naszym kadrowiczom nie udało się jeszcze wyjść na MŚ z grupy – czy tym razem podopieczni Czesława Michniewicza przełamią złą passę? … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTropikalny huragan Nicole uderzył we Florydę zabijając co najmniej dwie osoby
Następny artykułMrocznie, ciężko i emocjonalnie. Festiwal Post Mortem zagości znów w toruńskim NRD