A A+ A++

Andrzej Jagodziński obecny jest na polskiej scenie jazzowej i rozrywkowej od prawie 30 lat, zadziwia inspiracjami muzyką klasyczną i ludową, inspiruje. W Rzeszowie, w niedzielę wystąpi ze swoim trio i fantastycznymi gośćmi. Zabrzmi “Muzyka Polska”.

Wykształcony jako muzyk klasyczny, sławę zdobył jako jeden z najlepszych polskich muzyków jazzowych. Największy sukces odniósł wracając jednak znowu do klasycznych korzeni: jego płyta „Chopin”, która ukazała się w 1994 r., wywołała sensację – bo choć do tej pory nikomu w tak doskonały sposób nie udało się połączyć jazzowej swobody i swingu z klasycznym pięknem utworów polskiego geniusza fortepianu, taj jak zrobił to Andrzej Jagodziński. Jazzman nagrał potem jeszcze dwie chopinowskie płyty, w tym jedną ze znakomitym polskim pianistą – Januszem Olejniczakiem. Poszedł dalej – opierając się na grze tria jazzowego, zaczął zapraszać do wykonywania swoich kompozycji oraz utworów, które aranżował, muzyków klasycznych, instrumentalistów, i wokalistów, a także orkiestry kameralne. Tak powstał projekt zatytułowany „Muzyka Polska”, w którym obok muzyków jazzowych, na scenie pojawia się orkiestra kameralna. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych i kompozytorskich artysty stał się jego Koncert fortepianowy g-moll na trio jazzowe i wielką orkiestrę symfoniczną, a także klasycznie zbudowane Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i klasyczny chór mieszany. Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego okazała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. Jej efektem jest wydana w roku 2020 roku płyta Andrzej Jagodziński Trio – Bach. Równolegle powstał projekt z jazzowymi opracowaniami utworów Bacha na kwartet jazzowy i orkiestrę instrumentów dawnych. Jagodziński słynie z bluesowego zacięcia, nienagannej techniki i gry pełnej melodyjnego piękna. Zazwyczaj występuje w trio z kontrabasistą Adamem Cegielskim i perkusistą Czesławem „Małym” Bartkowskim. Tak będzie również podczas koncertu w Filharmonii Podkarpackiej. Ale pojawią się też goście: Agnieszka Wilczyńska (śpiew) i Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy, saksofon sopranowy).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProgram uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie
Następny artykułAMD Ryzen 7 7700 i Ryzen 5 7600 – nowe procesory Zen 4 pojawiły się w bazie SiSoftware. Premiera układów już niebawem?