A A+ A++

2022-11-10 08:30

publikacja
2022-11-10 08:30

Borowski [CA]: RPP prawdopodobnie zakończyła cykl podwyżek, bardziej troszczy się o PKB niż CPI
fot. Sandris Veveris / / Shutterstock

Druga z rzędu decyzja RPP o utrzymaniu stóp proc. na niezmienionym poziomie zwiększa prawdopodobieństwo na zakończenie cyklu ich podwyżek – ocenia główny ekonomista Credit Agricole Polska Jakub Borowski. Jego zdaniem wysoka inflacja jest dla RPP drugorzędna, a głównym celem polityki pieniężnej stała się ochrona wzrostu PKB.

“Druga z rzędu decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest zgodna z deklarowaną w wypowiedziach publicznych przez prezesa NBP i niektórych członków Rady niechęcią do dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej mimo uporczywie wysokiej inflacji i niskiego prawdopodobieństwa powrotu inflacji do celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Naszym zdaniem decyzja ta sygnalizuje znaczący wzrost prawdopodobieństwa scenariusza, w którym Rada zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych pomimo braku w komunikacie takiej deklaracji” – napisał.

“W warunkach oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu gospodarczego, znajdującego odzwierciedlenie w naszej prognozie przejściowo ujemnej rocznej dynamiki PKB w I kw. 2023 r. (-1,0 proc. rdr), dalszy nieznaczny wzrost inflacji spodziewany w listopadzie i grudniu może już nie być dla Rady wystarczającą przesłanką decyzji o kolejnej podwyżce stóp. To z kolei oznacza, że nawet jeśli inflacja wzrosłaby wyraźnie w I kw. 2023 r. w przypadku zakończenia tzw. Tarczy Antyinflacyjnej (co nie jest jednak naszym scenariuszem bazowym), to – w warunkach nasilającego się spowolnienia wzrostu gospodarczego – RPP nie podniesie stóp procentowych w kolejnych miesiącach i zakończy tym samym cykl zacieśniania polityki pieniężnej” – dodał.

Według Borowskiego, wyraźne wskazanie przez Radę, że w krótkim okresie inflacja pozostanie wysoka (co jest elementem nowym w porównaniu z komunikatem sprzed miesiąca), w połączeniu z decyzją o braku podwyżki stóp na środowym posiedzeniu, sugeruje, że wysoka inflacja ma dla Rady charakter drugorzędny i głównym celem polityki pieniężnej stało się niedopuszczenie do nadmiernego spowolnienia wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach.

“Innymi słowy, wydźwięk komunikatu po listopadowym posiedzeniu RPP wskazuje naszym zdaniem na wyraźny wzrost znaczenia, jakie Rada przywiązuje do pogarszających się perspektyw wzrostu gospodarczego” – dodał ekonomista.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała 9 listopada wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w komunikacie bank centralny. Ankietowani przed posiedzeniem RPP przez PAP Biznes analitycy byli niemal równo podzieleni co do tego, czy RPP utrzyma stopy bez zmian lub podniesie je o 25 pb. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProgram uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie
Następny artykułAMD Ryzen 7 7700 i Ryzen 5 7600 – nowe procesory Zen 4 pojawiły się w bazie SiSoftware. Premiera układów już niebawem?