A A+ A++

Lewica rozpoczęła zbiórkę 100 tys. podpisów pod projektem ustawy dotyczącej renty wdowiej. Według założeń wdowa lub wdowiec może albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50 proc. renty po małżonku, albo wybrać rentę małżonka i część swojej emerytury. Jak tłumaczył poseł Arkadiusz Iwaniak, projekt Lewicy w tej sprawie utknął w sejmowej zamrażarce, dlatego parlamentarzyści chcą, by stał się on obywatelskim.

Rozpoczął się proces zbiórki podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą dotyczącą projektu ustawy “Renty Wdowiej” – poinformował poseł Arkadiusz Iwaniak na konferencji prasowej Lewicy w Warszawie.

– To jest projekt, do którego poparcia zachęcamy wszystkich. Mogę państwa również poinformować, że uzyskaliśmy już przychylność jednej z największych central związkowych – mówił Iwaniak. 

Projekt ma poparcie od Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) i Komisji Polityki Senioralnej. 

Jak zaznaczył Iwaniak, “Renta Wdowia”, to projekt ustawy, która ma zagwarantować emerytom godne, normalne życie i funkcjonowanie po stracie współmałżonka. 

Emeryci to jest ta grupa, która najbardziej cierpi na kryzysie, który nas otacza, to grupa, która najbardziej odczuwa skutki inflacji. Nasz projekt to jest systemowe rozwiązanie, które ma gwarantować godne życie i nie popadanie emerytów w ubóstwo – kontynuował poseł. 

“PiS nie chce pomóc emerytom”

Podczas konferencji głos zabrał również Sebastian Koćwin z OPZZ, który zaznaczył, że od wielu lat zabiegano o takie rozwiązanie, jak emerytura wdowia. – Parę lat temu nawet strona rządowa mówiła, że zastanawia się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania, natomiast niedawno otrzymaliśmy odpowiedzi, że nie chcą realizować naszego postulatu, czyli emerytury wdowiej. 

Koćwin przytoczył również dane z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące sytuacji … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułspr. 142/2022
Następny artykułFrancuzi zaprzeczają: Nasze firmy nie wracają na rosyjski rynek