Potrzebujesz porady prawnika? Skorzystaj z darmowej pomocy prawnej. Krąg osób, które mogą z takiej pomocy skorzystać jest bardzo szeroki. Zgodnie z ustawą nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie od 1 stycznia 2019 r. przysługują każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
W ramach bezpłatnej pomocy prawnika można liczyć na to, że prawnik podczas spotkania poinformuje nas o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących uprawnieniach lub spoczywających na nas obowiązkach, także w związku z toczącym się już postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym.
Należy mieć na uwadze, że bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie zgodnie z przepisami ustawy obejmuje poinformowanie osoby korzystającej z pomocy o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Bezpłatna mediacja obejmuje poinformowanie o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających; przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji; przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej; przeprowadzenie mediacji oraz udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
W Powiecie Kościerskim w roku 2020 funkcjonować będą trzy punkty pomocy prawnej.
– I punkt: nieodpłatnej pomocy prawnej zlokalizowany jest w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie przy ul. Krasickiego 4 i prowadzi go w połowie radca prawny, wyznaczony przez Okręgową Izbę Radców Prawnych a w połowie adwokat wyznaczony przez Okręgową Radę Adwokacką. Godziny funkcjonowania punktu: poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 11.30 – 15.30, w środę od godz. 7.30 do godz. 11.30;
– II punkt: nieodpłatnej pomocy prawnej zlokalizowany jest w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie przy ul. Krasickiego 4 i prowadzi go organizacja pozarządowa wyłoniona przez Zarząd Powiatu w drodze konkursu ofert tj. Zaborskie Towarzystwo Naukowe z siedzibą w Brusach. Godziny funkcjonowania punktu:
PONIEDZIAŁEK 7.30 – 11.30 – radca prawny
WTOREK 7.30 – 11.30 – adwokat
ŚRODA 11.30 – 15.30 – adwokat
CZWARTEK 7.30 – 11.30 – adwokat
PIĄTEK 7.30 – 11.30 – adwokat
– III punkt: nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego o specjalizacji nieodpłatna mediacja mieści się przy ul. Świętojańskiej 5 w Kościerzynie i prowadzony jest przez organizację pozarządową wyłonioną przez Zarząd Powiatu w drodze konkursu ofert tj. Zaborskie Towarzystwo Naukowe z siedzibą w Brusach. Godziny funkcjonowania punktu:
PONIEDZIAŁEK 8.00 – 12.00 – doradca obywatelski, mediator
WTOREK 12.30 – 16.30 – radca prawny/doradca obywatelski/mediator
ŚRODA 8.00 – 12.00 – radca prawny/doradca obywatelski/mediator
CZWARTEK 8.00 – 12.00 – radca prawny/doradca obywatelski/mediator
PIĄTEK 12.30 – 16.30 – radca prawny/doradca obywatelski/mediator
Aby skorzystać z poradnictwa prawnego i obywatelskiego należy wcześniej umówić się na spotkanie. Rejestracja dostępna jest za pośrednictwem aplikacji na stronie https://powiatkoscierski.npp-24.pl lub telefonicznie pod nr tel. 58 680-18-63/ 58 680-18-47 w dniach i godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Kościerzynie lub za pośrednictwem e-mail: [email protected]
Lista jednostek nieodpłatenego poradnictwa
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS