Fotowoltaika — co kradną złodzieje?
“Gorzowscy kryminalni zatrzymali trzy osoby, które usłyszały zarzuty za włamanie i kradzież ponad 200 paneli z farmy fotowoltaicznej” – informuje lubuska policja.
Nie jest to odosobniony przypadek, policjanci coraz częściej ścigają złodziei paneli fotowoltaicznych, a także pomp ciepła.
Powodem przywłaszczania sobie tych urządzeń jest z jednej strony ich bardzo wysoka cena, a z drugiej fakt, że cały czas rośnie zainteresowanie ich instalacją.
U podłoża tych przyczyn leży oczywiście inflacja, kryzys energetyczny i drożejące koszty energii.
“Sprawcy zabrali z budowanej farmy fotowoltaicznej 35 paneli. Straty wyceniono na 26 tys. zł” – powiedziała mł. asp. Katarzyna Czesna-Wójcik z Komendy Powiatowej Policji w Opatowie.
“W niektórych regionach, w pierwszym półroczu 2022 było ich nawet o 30 proc. więcej” – czytamy na portalu “Rzeczpospolita”
Najczęściej łupem złodziei padają panele fotowoltaiczne zamontowane na farmach oddalonych od gospodarstw, coraz częściej jednak interesują się mniejszymi, domowymi instalacjami.
Złodzieje kradną same panele, konstrukcje stalowe, a także falowniki i inne elementy instalacji fotowoltaicznej.
Jak zabezpieczyć panele przed kradzieżą. Jest kilka sposobów
Według Polskiej Korporacji Fotowoltaicznej popyt na kradzione panele fotowoltaiczne często oznaczane po prostu jako ‘używane’ jest całkiem spory. Dlatego warto chronić swoją instalację, szczególnie jeśli jest zamontowana na gruncie. Bez odpowiednich zabezpieczeń złodzieje w łatwy sposób radzą sobie z demontażem komponentów i wywiezieniem ich z posesji.
Instalację można chronić w różny sposób. Najlepiej jednak połączyć ze sobą kilka sposobów ochrony:
- oświetlenie. Montowanie lamp, szczególnie reagujących na ruch, to jeden z prostszych i tańszych sposobów podniesienia bezpieczeństwa. Podejście pod posesję po zmroku od razu jest sygnalizowanie zapaleniem się świateł. To dobry sposób zwrócenie uwagi nie tylko domowników, ale też sąsiadów,
- system alarmowy. System alarmowy sygnalizujący ruch w pobliżu instalacji może odstraszyć złodziei uruchamianym dźwiękiem lub przekazywać sygnał do centrum monitoringu. Szybki przyjazd ekipy ochrony uniemożliwi demontaż i wywiezienie instalacji, na co złodzieje jednak potrzebują czasu. “Zadbaj o to, by system był odpowiednio czuły. Nie powinien reagować na małe zwierzęta, ale musi sprawnie wykrywać człowieka” – zwraca uwagę portal PKF,
- ubezpieczenie. Ubezpieczenie może obejmować nie tylko kradzież, ale też wyrządzone szkody i zniszczenia urządzeń. Dotyczy to zarówno uszkodzeń w czasie kradzieży, jak i zniszczeń powstałych z powodu warunków atmosferycznych np. silnego wiatru.
Fotowoltaika — kradzieże podnoszą koszt polis. Najdrożej na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce
“Im więcej kradzieży, tym wyższe ceny ubezpieczeń nieruchomości” – informuje “Rzeczpospolita”.
Portal przypomina, że możliwe są różne formy ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła:
- w ramach ogólnej polisy dla nieruchomości, podnosząc wartość ubezpieczenia murów, i stałych elementów budowli,
- niezależnie — można ubezpieczyć samą instalację fotowoltaiczną, czy pompę ciepła.
“W drugim przypadku za ochronę zapłacimy jednak kilkanaście złotych więcej. Rozszerzenie o ryzyko kradzieży oraz dewastacji również będzie wiązało się ze zwyżką składki. Warto jednak to zrobić, gdyż poniesione koszty będą niewspółmierne do konsekwencji ewentualnego przestępstwa – powiedział Paweł Bukowski z CUK Ubezpieczenia.
Z powodu wzrostu ilości kradzieży z włamaniem, których łupem pada m.in instalacja fotowoltaiczna, rosną ceny ubezpieczenia nieruchomości.
Wzrost liczby kradzieży z włamaniem w trakcie tego roku to 8 proc. w Warszawie, 22 proc. w Lublinie i 30 proc. w Poznaniu. Najwięcej tego typu przestępstw odnotowywana jest jednak w województwach śląskim, dolnośląskim i mazowieckim.
Stawki ubezpieczeń nieruchomości (średnie), najwyższe były na Śląsku (400 zł), w Wielkopolsce (390 zł) i na Mazowszu (360 zł). Mniej za ochronę ubezpieczeniową płacili mieszkańcy Lubelszczyzny (335 zł).
Jednak po zarejestrowaniu zwiększonej liczby kradzieży, to właśnie na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce stawki ubezpieczeń wzrosły najbardziej — po 18 proc.
Źródła: Rzeczpospolita, policja.gov.pl, Polska Korporacja Fotowoltaiczna
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS