A A+ A++

Zabawki bezpieczne dla dziecka

Bezpieczeństwo to podstawowe kryterium, jakim kierują się rodzice podczas kupowania czegokolwiek dla swojej pociechy. Pod tym względem zabawki plastikowe nie mają dobrej prasy. Co jakiś czas słyszy się o chińskich zabawkach, które zawierają zbyt dużo toksycznych chemikaliów wywołujących wady rozwojowe oraz substancje odpowiedzialne za alergie. W dodatku zabawki plastikowe często zawierają małe elementy lub baterie, które mogą zostać połknięte przez dziecko. Do listy zagrożeń trzeba dodać również ryzyko przebodźcowania malucha, ponieważ w tej kategorii nie brakuje zabawek emitujących głośne dźwięki oraz jaskrawe, migające światło.

Tymczasem zabawki drewniane uważane są za znacznie bezpieczniejsze. Produkowane są z naturalnego surowca, a do ich malowania używa się wyłącznie atestowanych farb. Również ich forma nie budzi większych zastrzeżeń, ponieważ zabawki z drewna często przyjmują proste i wyoblone kształty. Na ogół nie są zasilane na baterie, a co za tym idzie – nie hałasują i nie drażnią malucha ostrym światłem. Niemniej nawet przed zakupem drewnianej zabawki trzeba sprawdzić, czy jest ona odpowiednia do wieku dziecka.

Zabawki drewniane wspierają rozwój dziecka

Dzięki prostej formie zabawki z drewna „nie myślą” za dziecko, a wręcz przeciwnie – zachęcają malucha do kreatywnego korzystania z wyobraźni. Zwykły drewniany klocek może być wykorzystany na wiele różnych sposobów, chociażby jako mebel dla lalki, element wieży czy przeszkoda na torach kolejki. Inaczej niż w przypadku zabawek z plastiku, które często wymagają od dziecka tylko naciśnięcia guzika czy podążania ściśle za wskazaniami producenta.

Drewniane zabawki pomagają również w ćwiczeniu małej motoryki i koordynacji ruchowej. Dziecko może je do woli ściskać, przekładać, łączyć, a nawet uderzać nimi – zręczność malutkich rączek rozwija się nawet w trakcie tak prostych, intuicyjnych czynności. Z tego względu zabawki z drewna są stosowane jako pomoce dydaktyczne w przedszkolach i szkołach stosujących metodę Montessori, w której dzieci poznają świat wszystkimi pięcioma zmysłami (czyli także przez dotyk). Bardzo popularne są puzzle i układanki, które można łączyć ze sobą, a także sortowniki, które wymagają dopasowania geometrycznych elementów do otworu w pudełku.

Zabawka, która łączy pokolenia

Każdy rodzic wie, że plastikowe zabawki przetrwają do pierwszego uderzenia o ścianę, nadepnięcia stopą czy upadku z wysokości. Zepsuta zabawka szybko ląduje w koszu i robi miejsce dla nowej – i tak w kółko przez kilkanaście lat. Co innego drewniane zabawki, które są bardzo wytrzymałe, nie pękają ani nie rozpadają się w drobny mak. Przechowywane w odpowiednich warunkach (np. w kartonie na strychu) mogą być przekazywane kolejnym dzieciom z rodzeństwa czy nawet z pokolenia na pokolenie.

Trzeba przyznać, że to wyjątkowe doświadczenie – móc podarować swojej latorośli kolejkę, domek dla lalek czy inną drewnianą pamiątkę z własnego dzieciństwa. Inna sprawa, że zabawki z drewna wzbudzają w starszych ludziach pozytywne skojarzenia. Są ponadczasowe i stanowią wyraz szacunku dla tradycji. Nic więc dziwnego, że drewnianymi klockami chętnie pobawią się również dziadkowie, którzy zajmują się wnukami pod nieobecność rodziców.

Zabawki drewniane są ekologiczne

Wszechobecny plastik to ogromny problem współczesnego świata, a między innymi dzięki zabawkom człowiek ma z nim do czynienia już od najmłodszych lat. Tymczasem drewno oswaja z tym, co naturalne i przyjazne dla środowiska, a przy tym zachęca do zrównoważonej konsumpcji. Surowiec na zabawki powstaje w naturze i, co równie ważne, ulega odnowieniu – regularne sadzenie drzew leży w interesie człowieka. W przeciwieństwie do plastiku drewno nie sprawia problemów również pod koniec swojej żywotności. Starą zabawkę z drewna można spalić, oddać do recyklingu, a nawet przerobić na coś zupełnie innego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBartoszewski: PiS jest partią socjalistyczną ze skrzywieniem nacjonalistycznym
Następny artykułNOWE WARSZTATY TEMATYCZNE DLA MIESZKAŃCÓW CZŁUCHOWA