1 godz. 25 minut temu
Na płocie Pałacu Saskiego zorganizowano wystawę. Posłowie Koalicji Obywatelskiej przeprowadzili kontrolę w spółce, która odpowiada za jego budowę. – Wiceprezesem spółki, która przygotowała wystawę na płocie budowanego Pałacu Saskiego, jest bliski współpracownik Łukasza Szumowskiego – poinformowali posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba. Prezes Spółki Pałac Saski odpowiada: “Zamówienia realizowane są zgodnie z prawem”.
Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba z KO zorganizowali w poniedziałek konferencję w Sejmie w związku z kontrolą poselską, prowadzoną przez nich w Spółce Pałac Saski, budującej gmach tzw. Pałacu Skwarcowa, zwanego również Pałacem Saskim. Poinformowali o swoich najnowszych ustaleniach.
– W spółce, która otrzymała ponad milion złotych na wystawę plenerową na ogrodzeniu miejsca budowy Pałacu Saskiego, wiceprezesem i udziałowcem jest partner biznesowy, a obecnie prawa ręka Łukasza Szumowskiego w Narodowym Instytucie Kardiologii – powiedział Szczerba.
Dodał, że gdy Łukasz Szumowski przestał być posłem i został dyrektorem Narodowego Instytutu Kardiologii, zatrudnił tam jako swojego zastępcę “wieloletniego wspólnika oraz prezesa jednej ze spółek, która wcześniej otrzymywała gigantyczne dotacje z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju”.
– Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii, który jest również prezesem lub członkiem zarządu siedmiu innych spółek, otrzymał zlecenie ze spółki Pałac Saski na wykonanie wystawy – mówił Szczerba. Jego zdaniem “to porażający przykład kolejnego konfliktu interesów“.
– Jak można być rzetelnym zastępcą dyrektora, posiadającym również prokurę samoistną w Narodowym Instytucie Kardiologii, jednocześnie zarządzać siedmioma innymi spółkami i mieć czas na przygotowanie wystaw dla spółki Pałac Saski – podkreślał Szczerba.
W całej sprawie chodzi o Pawła Wilskiego, który podobnie jak Łukasz Szumowski związany był z akademicką korporacją Arkonia. Spółka, która wykonywała plenerową wystawę na płocie, przedstawiającą znaleziska archeologiczne z lat 2006-08, gdy po raz pierwszy rozkopano fundamenty dawnego pałacu, to “Oko i Ucho”.
Zdaniem Dariusza Jońskiego “pojawienie się partnera biznesowego Łukasza Szumowskiego budzi w kontekście Pałacu Saskiego niepokój“. – Ten człowiek zajmujący się finansami Narodowego Instytutu Kardiologii ma czas, by robić wystawki na płotach i wystawiać fakturę na milion złotych – powiedział Joński.
Przypomniał, że odbudowa Pałacu Saskiego ma trwać 10 lat i kosztować 2,5 mld złotych. – Będziemy z panem posłem Szczerbą sprawdzać każdą fakturę, bo mamy wrażenie, że w przypadku tej spółki nie chodzi o zbudowanie, tylko budowanie, i to jak najdłużej – zapowiedział Joński.
W odpowiedzi na zarzuty posłów KO prezes zarządu Spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski napisał: “Wszystkie zamówienia Spółki Pałac Saski Sp. z o. o. realizowane są zgodnie z obowiązującym prawem i w reżimie ustawy Prawo zamówień publicznych”.
“Powyższe dotyczy również wystawy, zorganizowanej na ogrodzeniu terenu prac ziemnych na placu Marszałka J. Piłsudskiego. Wykonawca został wybrany zgodnie z przepisami – o złożenie ofert zwrócono się do trzech potencjalnych wykonawców. Jeden z potencjalnych wykonawców zrezygnował ze względu na nadmiar realizowanych obecnie projektów. Wpłynęły 2 oferty, z których wybrana została tańsza” – wyjaśnił.
Prezes Kowalski przekazał, że autor wybranej oferty “legitymuje się wieloletnim doświadczeniem”, był m.in.: współscenarzystą Pawilonu Polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju; twórcą serii spotów kampanii “Ojczysty – dodaj do ulubionych”, nagrodzonej tytułem “Kampanii społecznej roku” w 2012 roku; autorem wystawy stałej w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku w 2013 roku; realizatorem obsługi filmowej i scenograficznej festiwalu “Miasto Przyszłości” w ramach ESK we Wrocławiu w 2016 roku.
“Jest również twórcą licznych wystaw historycznych i okolicznościowych, w tym również otwieranych przez Prezydent … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS