Tym razem obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się nie na Placu Wolności, ale w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Imieniny Ulicy Święty Marcin staną się w tym roku Dniami Świętomarcińskimi.
Zmianę sposobu świętowania urodzin jednej z głównych ulic miasta oraz lokalizacji obchodów Narodowego Święta Niepodległości wymusiły przede wszystkim remonty prowadzone w centrum Poznania.
Przebudowa dotyczy m.in. istotnej części ul. Św. Marcin – świętującej 11 listopada imieniny. W poprzednich latach głównym elementem całodniowej imprezy był tradycyjny korowód ze szczudlarzami, dudziarzami, akrobatami i muzykami. Tego dnia organizowany był też kiermasz, na którym na licznych stoiskach można było kupić rogale świętomarcińskie.
Z powodu pandemii także w 2020 i 2021 r. imieniny odbywały się w zmienionej, ograniczonej formie.
W tym roku organizator wydarzenia, Centrum Kultury Zamek, zdecydował, że świętowanie odbędzie się w kilku lokalizacjach: na placu Kolegiackim, dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania oraz w parku Chopina odbywać się będą Dni Świętomarcińskie.
Całość realizowana jest pod hasłem “Czyń dobro” i dedykowana w szczególny sposób społeczności ukraińskiej – ludziom szukającym schronienia w Poznaniu w obliczu trwającej w ich ojczyźnie wojny.
11 listopada na placu Kolegiackim odbędzie się Kiermasz Świętomarciński, któremu towarzyszyć będą działania performatywne w wykonaniu artystów z Ukrainy i z Polski. W parku Chopina zaprezentują się organizacje pozarządowe. Organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty plastyczne i muzyczne, mikrokoncerty, prezentacje, przejażdżki rikszą i rowerem towarowym. Tam też pojawią się organizacje i grupy, które przez wiele lat współtworzyły Korowód Świętomarciński. Prowadzona będzie zbiórka publiczna na rzecz Ukrainy.
Po południu na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania nastąpi uroczyste przekazanie klucza do bram miasta Świętemu Marcinowi. Na scenie wystąpią m.in.: Swarzędzka Orkiestra Dęta, Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem oraz Renata Przemyk.
11 listopada świętowanie trwać będzie również na samej ul. Św. Marcin. Przedsięwzięcie “Stary Dobry Święty Marcin” to oddolna inicjatywa podmiotów i organizacji na co dzień funkcjonujących w tym właśnie miejscu.
Na odcinku od ul. Kantaka do Ratajczaka działać ma Targ Świętego Marcina. Kupić tam będzie można rogale, miody, chleby, sery, ostrygi, przetwory mięsne i rękodzieło. Stanie też scena, na której odbywać się będą koncerty. Będą warsztaty dla dorosłych i dzieci oraz przechadzki z przewodnikami.
W weekend 11-13 listopada restauratorzy działający przy ul. Św. Marcin zapraszają na wyjątkowe dania z gęsiny, specjalne menu, ręcznie szyte upominki oraz wystawę ukazującą historię i tradycje ulicy.
W tym roku, inaczej niż w poprzednich latach, wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywać się będą nie na Placu Wolności, ale w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy ul. Wojska Polskiego.
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował, że w trakcie obchodów zaplanowano m.in. defiladę pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
Po południu udostępniona zostanie część piknikowa, w ramach której zaprezentują się jednostki wojskowe, jednostki administracji zespolonej i niezespolonej oraz grupy rekonstrukcyjne. Swoje stoiska promocyjne otworzą jednostki wojskowe Garnizonu Poznań, policja, strażacy, Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego, Poczta Polska, a także Narodowy Bank Polski.
Dla zwiedzających udostępniony zostanie system szkolno-treningowy “Śnieżnik”, pokazany zostanie też m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak oraz czołg PT-91 “Twardy”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS