A A+ A++

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton odkryli, że białka jajek mogą stać się idealnym narzędziem do usuwania mikroplastiku z mórz i oceanów. Co ważne, mogą także posłużyć do ich odsalania, zapewniając łatwiejszy dostęp do wody pitnej.

Źrodło fot. Unsplash | Sanjoy Saha

i

Mikroplastik jest jednym z największych problemów spowodowanych rozwojem cywilizacyjnym. Trafia do mórz i oceanów, gdzie jego cząsteczki wchłaniają toksyczne związki organiczne. Tam spożywają go ryby, a następnie za ich pośrednictwem trafia do naszych organizmów. Naukowcy pracują więc nad sposobami jego usuwania, a jedną z ciekawszych metod udało się opracować uczonym z Uniwersytetu Princeton, których badania opisano w magazynie ScienceDirect.

Zespół pod kierownictwem Craig Arnold, profesora inżynierii mechanicznej i kosmicznej, opracował metodę wykorzystania białek jajek do stworzenia specjalnego areożelu. Badacze odkryli, że gdy liofilizujesz jajka oraz podgrzejesz je do temperatury 900 stopni Celsjusza w środowisku wolnym od tlenu, ich system białkowy wytwarza mieszankę włókien węglowych oraz arkuszy grafenu. Powstaje wówczas lekki i porowaty materiał, który może skutecznie usuwać mikroplastik z morskiej wody, a także służyć do jej odsalania, aby stała się zdatna do spożycia. Jego efektywność usuwania z wody cząstek plastiku wynosi aż 99 procent, zaś w przypadku soli jest to 98 procent.

Dzięki temu, że jajka są bardzo tanie i powszechnie dostępne, nowy materiał można wytwarzać w dużych ilościach oraz stosunkowo niskiej cenie, bez wpływu na dostępność żywności. Oczywiście naukowcy nie zamierzają spoczywać na laurach i już zapowiadają udoskonalenie procesu produkcyjnego aerożelu, aby można go było stosować do oczyszczania wody na dużą skalę.

Jajka ocalą przed toksycznym mikroplastikiem

Zdaniem naukowców ich materiał może przynieść ludzkości wiele korzyści, gdyż w oczyszczaniu wody jest jeszcze lepszy niż aktywny węgiel. W porównaniu z odwróconą osmozą, wymagającą znacznego nakładu energii oraz wody, proces filtracji z wykorzystaniem materiału z jajek do działania wymaga jedynie grawitacji. Nie potrzebuje więc energii oraz nie marnuje wody.

Z mikroplastikiem będziemy walczyć jajkami - ilustracja #1

Nowe zastosowanie dla jajek. Źródło: Science Direct.

Użyteczność aerożelu nie kończy się na usuwaniu mikroplastiku oraz odsalaniu wody. Naukowcy są przekonani, że nowy materiał może też przydać się do izolacji budynków, a także magazynowania energii. Jest to więc prawdziwa rewolucja, która przyniesie nam korzyści na wiele różnych sposobów.

Z mikroplastikiem będziemy walczyć jajkami - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTestował elektryczne audi. Samochód za ponad 600 tys. zł został doszczętnie zniszczony
Następny artykułPożar na granicy Bułgarii i Grecji. Deszczu nie było od lipca