A A+ A++

14 października na Skwerze Hoovera w Warszawie, w miejscu najbardziej prestiżowym z prestiżowych, w sąsiedztwie Placu Zamkowego, została otwarta wystawa LIPCOWI prezentowana kilka miesięcy temu na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie.

Gospodarzem jest Instytut Pileckiego w Warszawie (ul. Foksal 17), który od niedawna ma swoją filię w Augustowie (ul. 3 maja 49), gdzie realizuje budowę Muzeum Obławy Augustowskiej w dawnym Domu Turka (siedziba NKWD i UB). Wystawa w Warszawie ma o tyle znaczenie że temat Obławy jest mało znany mieszkańcom Warszawy (tablica/memoriał o Obławie jest elementem Grobu Nieznanego Żołnierza w stolicy, lecz jest tam kilkadziesiąt tablic i mało kto je czyta). Dyrektor Instytutu Pileckiego Profesor Magdalena Gawin powitała zebranych Gości. M.in. delegację przybyłą z Augustowa: nauczycieli (w Dniu Edukacji), rodziny Ofiar Obławy Augustowskiej, Starostę Augustowskiego Jarosława Szlaszyńskiego, przedstawicieli augustowian w Warszawie (obecni byli m.in. prezes KIG Marek Kłoczko i koordynator Klubu Augustowiaków Bogdan Falicki) oraz młodzież i wolontariuszy. Byli w komplecie pracownicy Oddziału Instytutu Pileckiego w Augustowie z kierownikiem Bartoszem Gralickim i Łukaszem Faszczą. Pani dyrektor Gawin udzieliła wielu wywiadów mediom, których liczna obecność podczas uroczystości stanowiła miłe zaskoczenie. Jeszcze liczniejsza była spora grupa młodzieży. W przemówieniu otwierającym wystawę Pani Dyrektor Instytutu Magdalena Gawin mówiła m.in. o sojuszu Augustowa i Warszawy dla zachowania Pamięci Ofiar Obławy i przybliżania historii kolejnym pokoleniom. Następnie refleksjami podzielili się Krzysztof Chmielewski z Małżonką Elżbietą, rodzina jednej z ofiar Obławy, którzy przybyli z Augustowa trzypokoleniową delegacją.

Został odczytany list od Pana Posła RP Jarosława Zielińskiego, który był posłem wnioskodawcą ustanowienia przez Sejm RP 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej (ustawa Sejmu RP z 9 lipca 2015). Przez wiele lat podobne starania nie przynosiły efektu. Pan Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński wyraził zadowolenie z faktu, że po wielu latach walki o pamięć o Obławie Augustowskiej zostaje wreszcie otwarta wystawa w stolicy wolnej Polski. Na koniec Pani Dyrektor Magdalena Gawin przedstawiła zespół pracowników augustowskiej filii Instytutu Pileckiego, który przygotował wystawę LIPCOWI oraz obecną ekspozycję na Skwerze Hoovera w stolicy (czynna do 3 listopada). Następnie zostaliśmy zaproszeni na uroczysty obiad z okazji 5 lat działalności Instytutu Pileckiego. Udział wzięli m.in. pracownicy centrali (tymczasowa siedziba przy ul. Foksal w Warszawie) i dwóch filii w Berlinie oraz Augustowie, a także zaangażowani w rozwój placówki w Ostrowi Mazowieckiej (Muzeum – Dom Rodziny Pileckich). Na koniec Pani Dyrektor Magdalena Gawin ogłosiła, że właśnie zapadła decyzja o budowie stałej siedziby Instytutu Pileckiego w Warszawie przy ulicy Siennej 82. Mieliśmy okazję obejrzeć dokładną wizualizację projektowanej inwestycji oraz film ukazujący 5 lat działalności Instytutu, w tym zdjęcia z działań, jakie odbyły się na terenie przyszłej siedziby Muzeum Obławy Augustowskiej oraz w całym mieście.

Bogdan Falicki

Klub Augustowiaków w Warszawie [email protected]

Zdjęcia z otwarcia wystawy wykonał autor.

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBajeczny kontrakt wisi na włosku! Gwiazdor w wielkich opałach
Następny artykułMroczny świat suplementów. Wielomiliardowy rynek, mafia i śmiertelne zagrożenie dla ćwiczących