A A+ A++

Limanowa. Pojemne kosze na wielu nowych wiatach przystankowych zastąpiono kilkukrotnie mniejszymi. W efekcie, przy przystankach na terenie miasta Limanowa walają się śmieci. Na problem zwraca uwagę jeden z mieszkańców ul. Piłsudskiego, władze miasta odpowiadają, że kosze na przystankach służą do wyrzucania biletów, a pozostałe odpady ktoś podrzuca.

Temat poruszył jeden z mieszkańców ul. Piłsudskiego, w którego imieniu interpelację o przywrócenie poprzedniego kosza na przystanku DK-60 PKP na początku października złożył wiceprzewodniczący Rady Miasta Stanisław Orzechowski. – Te kosze faktycznie nie są za duże. Wiatr wywiewa śmieci na przystanki – zauważył radny.

Wspomniany mieszkaniec ul. Piłsudskiego w rozmowie z nami wskazał, że problem pojawił się w kwietniu, z chwilą likwidacji poprzedniego kosza na śmieci. Nowy jest zdecydowanie mniejszy i praktycznie codziennie przepełniony. – Powoduje to wywiewanie tych śmieci na naszą nieruchomość. Mimo interpelacji problem nie został rozwiązany, a wręcz narasta z dnia na dzień. Do tego stopnia, że ostatnio zaczęły pojawiać się szczury, które podchodzą do tych śmieci wypadających z przepełnionego kosza – powiedział limanowianin. Jak dodał, nowy kosz znajduje się też bliżej jego nieruchomości, przez co w czasie upałów na działce czuć nieprzyjemną woń.

Na październikowej sesji burmistrz Władysław Bieda szeroko odniósł się do tematu. Radnych i mieszkańców przekonywał, że kosze na przystankach służą do… wyrzucania biletów. Powiedział też, że problem powodują osoby, które „podrzucają” śmieci ze swoich firm i domów do śmietników w miejscach publicznych.

– Kosze na przystankach nie służą do wynoszenia śmieci z domu i wyrzucania ich tam. Jest podawane, w których dniach jeździ samochód, zabierający śmieci z domów. Natomiast kosze na przystankach służą do tego, że te osoby, które na przystanku oczekują na autobus albo wysiadły z autobusu, potrzebują wyrzucić bilet, to mają taką możliwość – powiedział Władysław Bieda. – Każdy przystanek ma monitoring, choć kamery są jeszcze testowane i nie wszędzie ten monitoring już działa, ale to stwarza możliwość do kontrolowania, jak wygląda sprawa, czy osoby inne niż korzystające z komunikacji miejskiej nie przynoszą i nie wyrzucają śmieci do takiego kosza – zapowiedział burmistrz.

Zauważył ponadto, że problem dotyczy nie tylko śmietników na przystankach. – W różnych miejscach na mieście, sam to widzę i widziałem kilka razy, może nie będę mówił w którym miejscu, bo straż miejska będzie to sprawdzać, osoby przynoszą śmieci ze sklepu, domu i wrzucają – poinformował.

Przypomniał, że za odpady komunalne każdy z mieszkańców płaci tzw. podatek śmieciowy, za który są one odbierane i utylizowane. Jego zdaniem, kosze uliczne nie są do tego, by „te śmieci w taki sposób wyrzucać”.

– Śmieć nie powstaje na ulicy. Ktoś kupił ciastko czy cukierka, rozpakował i zjadł, ale wcześniej to ciasto czy cukierka miał razem z opakowaniem. Wcale nie jest powiedziane, że ten ktoś musi od razu to opakowanie wyrzucić. Normalną rzeczą byłoby, żeby to włożyć do torebki czy kieszeni, przynieść do domu i wyrzucić do kosza. Są to znaczne koszty opróżniania koszy ulicznych. Ponosimy bezsensowne wydatki, a te środki mogłoby być przeznaczone na co innego. Ale musielibyśmy wszyscy podejść do tego w sposób roztropny – uznał Władysław Bieda.

Burmistrz wspomniał, że dziennikarze ogólnopolskiego portalu pytali go, jak miasto egzekwuje opłaty śmieciowe, bo część mieszkańców „oszukuje samorząd”. – Odpowiedziałem, że to nie samorząd jest oszukiwany. Ten, który nie płaci, oszukuje swoich sąsiadów, tych z rodziny, którzy płacą za śmieci, bo przez to, że on nie płaci, oni muszą płacić za niego więcej. To jest oszukiwanie kolegów, rodziny, sąsiadów, każdego, kto mieszka na terenie miasta. Bo przez to, że on uchyla się od tej opłaty, to pozostali muszą więcej płacić. Jak wszyscy to zrozumiemy, to będzie to wyglądało inaczej. Może ktoś zacznie zwracać uwagę: „Słuchaj, ja nie będę za ciebie płacił za śmieci, tylko płać sam za siebie”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Tarnów: Kreatywnie w biznesie
Następny artykułPKZ Dąbrowa Górnicza: ZWIERZĘTA MAJĄ GŁOS!