Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące zbyt niskiej rekompensaty za utracony zarobek dla świadków wzywanych przez sąd lub prokuraturę.
Kiedy Sejm zajmie się projektem podwyższenia rekompensat dla świadków za utracony zarobek?
Od 10 lutego 2021 r. na rozpatrzenie przez Sejm czeka senacki projekt zmian w przepisach zmierzający do zwiększenia rekompensaty za utracony zarobek lub dochód dla świadka wezwanego przez sąd lub prokuraturę.
Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego oraz ustaw o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zakłada, że maksymalna wysokość zwrotu utraconego zarobku lub dochodu świadka wzrosłaby do poziomu z 4,6% do 10% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Oznaczałoby to jego podniesienie z 82,31 zł do 178,94 zł. Wyeliminowałoby to możliwość uszczerbku finansowego.
Prace nad tym projektem zostały zainicjowane na skutek wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich skierowanego 11 września 2020 r. do Komisji Ustawodawczej Senatu z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej. Senat 17 grudnia 2020 r. podjął uchwałę o skierowaniu projektu do Sejmu, gdzie nadano mu numer druku sejmowego 921.
Mimo to, do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu w lutym 2021 r., do chwili obecnej to nie nastąpiło.
Tymczasem problem za niskiej kwoty zwrotu utraconego zarobku lub dochodu w związku z wezwaniem na świadka cały czas przewija się w skargach obywateli kierowanych do Biura RPO.
RPO do Marszałek Sejmu
W związku z tym Marcin Wiącek prosi marszałek sejmu Elżbietę Witek o informację o przewidywanym terminie przyjęcia projektu do porządku obrad Sejmu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS