A A+ A++

3 listopada 2022 r. w Toruniu zainaugurowano 7. edycję wyjątkowego, międzynarodowego przedsięwzięcia naukowo-biznesowego w Polsce – DroneTech World Meeting. Nasze miasto jest partnerem wydarzenia.

Impreza odbywająca się 3-4 listopada 2022 r. w Hotelu Copernicus organizowana jest głównie z myślą o  profesjonalistach, pasjonatach oraz wszystkich zainteresowanych tematyką dronów – pojazdów, systemów bezzałogowych i autonomicznych z kilkunastu państw świata. Obejmuje konferencję, targi, giełdę kooperacyjną, ale także ćwiczenia służb mundurowych i dostawców technologii bezzałogowych w ramach symulacji działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Od początku wydarzenie odbywa się w naszym mieście. Jego pomysłodawcami byli Łukasz Kazimierczak, Adrian Drzycimski i Paweł Słupski, który niestety zmarł w ubiegłym roku.

W przemówieniu inaugurującym 7. DroneTech World Meeting prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał poprzednie edycje imprezy oraz podziękował za przybycie wszystkim uczestnikom, w szczególności wystawcom oraz instytucjom wspierającym organizację wydarzenia. Są wśród nich służby państwowe – Państwowa Straz Pożarna oraz Lasy Państwowe, które dbając o bezpieczeństwo naszego kraju, w tym obszarów leśnych, wykorzystują nowoczesne technologie.

Prezydent zwrócił jednak uwagę, że współczesne technologie mogą być wykorzystywane w niewłaściwym celu.  – Dzisiaj nasze oczy zwrócone są w kierunku Ukrainy. Patrzymy na to, jak straszliwa wojna ma tam miejsce i jak niebezpiecznym narzędziem są drony. Dlatego musimy jasno i zdecydowanie mówić, że są to urządzenia, które przede wszystkim mają pomagać ludziom w życiu, a nie działać jak pociski niszczycielskie mówił prezydent Michał Zaleski.

Włodarz miasta podziękował Instytutowi Nowych Technologii za kontynuowanie organizacji wydarzenia. Przypomniał również, że Toruń przygotowuje się do obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. – Był to człowiek najnowszych technologii i ponad 500 lat temu szukał rozwiązań na tamte lata niespotykanych. Być może dziś w naszym otoczeniu są kolejni następcy tego wielkiego geniusza, który urodził się w naszym mieście – Mikołaja Kopernika – zakończył prezydent.

Michał Korolko, prezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. wyraził zadowolenie, że instytucja ta bierze udział w wydarzeniu: – Cieszę się, że program też nawiązuje do technologii kosmicznych, ponieważ w przyszłym roku w Toruniu będziemy obchodzili Rok Kopernikański.

Sławomir Sławiński, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przypomniał huragan stulecia, który miał miejsce w naszym regionie w 2017 r., kiedy to technologia statków bezzałogowych pozwoliła na bezpieczne oszacowanie wielkości skutków kataklizmu i zaplanowanie prac gospodarczych. – Wtedy na podstawie tych doświadczeń leśnicy zrozumieli, jak ważną dziedziną nowych technologii jest wykorzystanie dronów.

Dr hab. inż. Andrzej Fellner, profesor Politechniki Śląskiej i przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji, przypomniał pierwsze edycje wydarzenia. – Zaczęło się skromnie siedem lat temu. Nowe technologie, które wkraczały nie były nam obce, tworzony był zespół, który się rozrastał. Doszliśmy do obecnych czasów i proszę zwrócić uwagę, że panele już są prowadzone tematyczne i reprezentują poszczególne ośrodki – powiedział, wyrażając nadzieję, że owocem konferencji będą wspólne przedsięwzięcia i projekty.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Instytut Wspierania Nowych Technologii, przy wsparciu  Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Partnerzy strategiczni to Lasy Państwowe oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. Partnerzy wspierający: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Partnerem technologicznym wydarzenia jest Media Intervision.

Podczas konferencji Centrum Wsparcia Biznesu wystawia stoisko promocyjne, na którym prezentowany jest potencjał gospodarczy Torunia oraz tereny inwestycyjne, które miasto posiada w aktualnej ofercie. Wydarzenie dofinansowano ze środków miasta.

Fot. Lech Kamiński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWpadł ci do głowy innowacyjny pomysł na biznes, ale nie masz odwagi? Może warto połączyć siły
Następny artykułStań na “oku” i zobacz głębie sztuki. W mieście powstał poziomy mural 3D