A A+ A++

Ulga na prototyp to kolejna szansa dla polskich podatników na odliczenie dodatkowych wydatków od podstawy opodatkowania i zaoszczędzenie istotnych kwot podatku. Obok innych, nowych ulg podatkowych, została wdrożona przepisami tzw. Polskiego Ładu.

Ulga na prototyp – co to jest?

Ulga na prototyp została wprowadzona po to, aby wspomóc polskich twórców i pozwolić im przekuć pomysł w praktyczne i użyteczne rozwiązania. Ma pozwolić przedsiębiorcom na łatwiejsze wytworzenie prototypu i ułatwić wdrożenie go do produkcji oraz umożliwić podniesienie ich innowacyjności i wzmocnienie konkurencyjności na rynku krajowym i rynkach zagranicznych.

Ulga na prototyp – dla kogo?

Z ulgi na prototyp skorzystają podatnicy PIT i CIT, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju działalności. W obecnym kształcie nie jest jednak dostępna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Odliczenie od podstawy opodatkowania

Podatnik, obok rozliczenia standardowych kosztów podatkowych, odliczy od podstawy obliczenia podatku dodatkową kwotę stanowiącą 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i wprowadzenia go na rynek. Wartość odliczenia w roku podatkowym nie może jednak przekroczyć równowartości 10% dochodu podatnika.

Ulga na prototyp – warunki skorzystania

Warunkiem skorzystania z ulgi jest, aby produkcja próbna była związana z działalnością badawczo-rozwojową podatnika. Podatnik dokona odliczenia, jeżeli koszty produkcji próbnej nowego produktu lub wprowadzenia na rynek nowego produktu zostały faktycznie poniesione w roku podatkowym, za który jest dokonywane odliczenie oraz nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Jest to o tyle istotne, że podatnicy korzystający jednocześnie z ulgi badawczo-rozwojowej będą musieli zachować szczególną ostrożność, aby nie dokonać podwójnego odliczenia tego samego wydatku; pierwszy raz w ramach ulgi B+R, a drugi w ramach ulgi na prototyp.

Co równie istotne, w przypadku, gdyby podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika byłaby niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia można dokonywać w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat.

Ulga na prototyp – jakie mogą być trudności przy wdrożeniu?

Z uwagi na krótki okres obowiązywania ulgi na prototyp, skorzystanie z niej wiąże się z wątpliwościami interpretacyjnymi. Jednocześnie, dotychczas ulga na prototyp jest jedną z tych, w odniesieniu do której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał najmniej interpretacji indywidualnych spośród wszystkich nowych ulg podatkowych.

Jedną z kwestii spornych jest to, czy odliczenie ulgi w kolejnych latach podatkowych podlega limitacji do wysokości 10% dochodu uzyskanego w roku podatkowym, w ramach którego to odliczenie jest dokonywane.

Dodatkowo, przepisy regulujące ulgę odwołują się do definicji produktu z Ustawy o Rachunkowości, której to definicji nie sposób odnaleźć w ustawie. Można jedynie domniemywać, że intencją ustawodawcy było odwołanie się do definicji rzeczowych aktywów obrotowych, zawartej w art. 3 pkt 19 Ustawy o Rachunkowości.

Autorzy: Jagoda Trela – Partner Zarządzający ID Advisory, Sandra Telman – Starszy Konsultant ID Advisory

Źródło: Raport Ulgi podatkowe – poradnik na czasy kryzysu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPapież Franciszek w Bahrajnie: Jestem tu jako siewca pokoju
Następny artykułACTION S.A.: Nabycie akcji w ramach realizacji programu nabywania akcji własnych Spółki.