A A+ A++

Dodano: 3 listopada 2022 14:04

W ciągu kilku najbliższych tygodni rozpocznie się w Wałbrzychu budowa farmy fotowoltaicznej, jaka zapewnić  ponad 60% energii pobieranej przez wałbrzyski MZUK. Budowa ma potrwać rok.

Wniosek na budowę farmy złożony został 2 lata temu w ramach klastra energetycznego, założonego przez  przez część gmin i firm Wałbrzycha i Aglomeracji Wałbrzyskiej. Projekt został pozytywnie rozpatrzony, przyznano mu dofinansowanie w wysokości  ok. 3 mln złotych z Unii Europejskiej. Reszta z 8 mln zł jakie pochłonie budowa farmy to wkład własny gminy i pożyczka z NFOŚiGW. Jej uruchomienie planowane jest na połowę przyszłego roku.

Farma zlokalizowana ma być w okolicach ulicy Wysockiego, pomiędzy Starą Kopalnią, a stacją Orlen. Ma zabezpieczyć ponad połowę potrzeb wałbrzyskiego MZUK i uniezależnić częściowo od zewnętrznych dostawców energii. Jak powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej cena wyprodukowanej przez farmę energii ma być 4-krotnie niższa niż tej dostarczanej z sieci.

Dla mieszkańców niższa cena prądy produkowanego przez farmę ma być czynnikiem hamującym wzrost cen za gospodarowanie odpadami.

Według słów prezydenta po zakończeniu obwodnicy w Wałbrzychu główny nacisk inwestycji położony zostanie na zabezpieczenie i poprawę życia mieszkańców w kontekście ekologicznym. Przygotowywany jest cały szereg projektów wpisujących się w   członkostwo w grupę miast Green Cities. Farma na potrzeby MZUK to jeden z tych projektów.

Farma dedykowana dla MZUK to nie jedyna, jaka ma być wybudowana w mieście. Podobne siłownie zapewnić mają prąd dla PEC, AQUA Zdroju MZUK i Starej Kopalni. Do dziś nie udało się wyłonić wykonawcy tylko farmy mającej zasilić Aqua Zdrój.

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCoraz krótsze dni – jak uchronić nasze rachunki za prąd przed konsekwencjami jesieni?
Następny artykułZarzuty dla 21-latka, który zniszczył ławkę, auta i wiatę przystankową