Grupa mieszkańców, zrzeszona pod nazwą „Miłośnicy Zabytków Gminy Jabłonna”, zwróciła się do Gminy Jabłonna oraz Starostwa Powiatowego w Legionowie z petycją ws. ratowania tzw. „starej porodówki” – budynku przy ul. Modlińskiej 130 w Jabłonnie
Za pośrednictwem petycji, mieszkańcy chcę zwrócić uwagę władz gminy i powiatu na zabytkowy budynek przy ul. Modlińskiej 130 w Jabłonnie – tzw. „starą porodówkę”. W przesłanym piśmie wnioskodawcy, zwrócili się o podjęcie działań zmierzających do wpisania budynku posadowionego przy ul. Modlińskiej 130 do wojewódzkiego rejestru zabytków.
O co walczą mieszkańcy?
Mieszkańcy wnioskują również o zabezpieczenie i utrzymanie zabytku i jego otoczenia w jak najlepszym stanie. Docelowe korzystanie z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości, wygospodarowanie z Budżetu Gminy (MPZP) oraz pozyskanie z innych źródeł środków na odrestaurowanie tego cennego zabytku. Chcą także utworzenia w budynku przy ul. Modlińskiej 130 Zbiorów Historycznych Gminy Jabłonna, Archiwum Gminnego oraz w praktyce miejsca pamięci wydarzeń i podmiotów, związanych z Gminą Jabłonna (np. OSP Jabłonna; POW; II Batalion Jabłonna I Rejon „Marianowo- Brzozów” VII Obwód AK Obroża”; Sztab Powstańczy – „Powstanie Listopadowe”; historia sołectw Gminy Jabłonna, etc.). Co więcej uwzględnienie wszystkich obiektów ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, w tym budynku przy ul. Modlińskiej 130, co sprawi, że będą objęte ochroną prawną. Zaproponowano również, aby w budynku zgromadzić rozproszoną w wielu miejscach gminy działalność kulturalną (Społeczne Centrum Kultury Gminy Jabłonna).
„Stara porodówka”, czyli co?
Budynek, o który walczą mieszkańcy zlokalizowany jest przy ul. Modlińskiej 130 w Jabłonnie. Zbudowany z czerwonej cegły. Bryła na rzucie prostokąta z dachem dwuspadowym, krytym papą. Elewacja frontowa od ul. Modlińskiej podzielona jest na trzy części. Środkowa wyższa w formie ryzalitu z balkonem i niszą obramowaną płaską, szeroką opaską. Elewacja w narożnikach zaakcentowana pilastrami zwieńczonymi mocno profilowanym gzymsem. Okna w parterze z wysuniętymi nadokiennikami, okna i drzwi balkonowe w ryzalicie z nadokiennikami połączonymi ze sobą. Wnioskodawcy podkreślają, że w elewacji od ul. Modlińskiej widoczna jest ingerencja. Lata temu zamurowano drzwi, zmieniono stolarkę okienną bez zachowania podziałów, możliwe, że ukradziono oryginalną balustradę balkonową. W oczy rzucają się również znaczne ubytki w tynku, zaś otwory okienne przekształcono na otwory drzwiowe.
Historia budynku
Budynek przy ul. Modlińskiej 130 został wybudowany w 1888 r. Był siedzibą Urzędu Gminny Jabłonna, pełnił także funkcję porodówki, w której na świat przyszło wielu mieszkańców Gminy. Wnioskodawcy przypominają, że historia tego obiektu to, między innymi, również tragiczne wydarzenia z lutego 1940 r. (związane ze Zbrodnią Palmirską dokonaną przez hitlerowców na mieszkańcach Jabłonny). Jak twierdzą, budynek jest nierozerwalnie związany z lokalną społecznością i jej tożsamością. Na stale wpisał się w krajobraz Jabłonny i od końca XIX w. jest jej widocznym, choć, niestety, obecnie niereprezentacyjnym elementem. Zgodnie z zapisami w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Jabłonna obiekt ten jest -planowany do włączenia do wojewódzkiej ewidencji zabytków”. Plany włączenia go do wojewódzkiej ewidencji zabytków sięgają roku 2014 r. W tym obszarze, do chwili obecnej, nic się jednak nie wydarzyło.
Ochrona obiektu nie może czekać
W petycji zawarto również ekspertyzy, które wskazują, że objęcie ochroną budynku przy ul. Modlińskiej 130 jest bardzo pilne i wymaga uwagi Rady i Wójta Gminy Jabłonna. Ekspertyzy przeprowadzone w 2005 r. i 2008 r. wykazują bowiem zużycie odpowiednio 75% i 95% tego zabytkowego obiektu. Przez wiele lat był on eksploatowany, jako mieszkania komunalne, bez przeprowadzania w nim bieżących remontów. Za utrzymanie obiektu w należytym stanie technicznym odpowiadała i nadal odpowiada Gmina, jako właściciel. Choć obiekt wpisany jest do ewidencji zabytków, to nie są podejmowane żadne działania, zmierzające do utrzymania właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego czy też bezpieczeństwa użytkowania.
Na co pozwoli wpis do wojewódzkiej ewidencji zabytków?
Jak twierdzą mieszkańcy, wpisanie budynku do wojewódzkiej ewidencji zabytków umożliwi prawną i faktyczną ochronę tego zabytkowego obiektu, co jest w obecnym stanie rzeczy bezsporne. Umożliwi to także Gminie Jabłonna pozyskanie środków na wyremontowanie budynku z funduszy poza-gminnych, bowiem wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków pozwala ubiegać się o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie, czy roboty budowlane. które są niezbędne do zachowania zabytku w jak najlepszym stanie. Dofinansowanie, o którym mowa przyznawane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków i jest wypłacane na podstawie zaakceptowanego kosztorysu.
Jak wykorzystać zabytek?
Propozycja utworzenia w zabytkowym budynku przy Modlińskiej 130 Zbiorów Historycznych Gminny Jabłonna oraz Archiwum Gminy Jabłonna wynika z faktu, że wiedza o bogatej historii naszej Gminy jest rozproszona, w niektórych obszarach wymaga prac, dokumentowania i pozyskiwania materiałów źródłowych. Powołanie Zbiorów Historycznych Gminy Jabłonna ma celu udokumentowanie historycznego dziedzictwa Gminy oraz budowanie lokalnej tożsamości, w tym podniesienia atrakcyjności regionu. Pokreślono również, że bez wątpienia funkcjonalnie wydzielone pomieszczenia budynku powinny spełniać także rolę Społecznego Centrum Kultury Gminy Jabłonna, gdzie mogłyby się odbywać szeroko rozumiane wydarzenia o charakterze kulturalno-społecznym. Przypomnijmy, że na terenie gminy Jabłonna znajdują się dwadzieścia dwa obiekty wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, z czego tylko sześć nie wchodzi w skład zespołu pałacowo – parkowego.
Paulina Nowicka,
fot.Google
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS