A A+ A++

Większość z nas dba o to, aby naszym bliskim nie stała się żadna krzywda. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że zagrożenie może czyhać w (z pozoru) najbezpieczniejszym miejscu – naszym domu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając elektryka w Krakowie, aby wykluczyć niebezpieczeństwa związane z wadliwą instalacją elektryczną i spać spokojnie. Czym powinien charakteryzować się prawdziwy profesjonalista? Jakie są najczęstsze błędy w układach przewodów elektrycznych?

Czym zajmuje się elektryk?

Co do zasady elektryk zajmuje się montażem, instalacją oraz naprawą sieci i urządzeń elektrycznych. Ponadto wykonuje również przeglądy i konserwacje sieci oraz projektuje ją.

Istnieje wiele specjalności, w których mogą pracować elektrycy. Wówczas różne są również ich obowiązki:

● Przedstawicieli tego zawodu możemy spotkać w szeroko rozumianym przemyśle – zajmujących się np. konserwacją i naprawą maszyn elektrycznych.
● Monterzy i konserwatorzy sieci elektrycznej, jak nazwa wskazuje, kładą kable, podłączają różnorakie urządzenia elektryczne, a następnie czuwają nad ich prawidłową pracą.
● Elektroinstalatorzy wykonują podobne prace co monterzy i konserwatorzy, jednak są zwolnieni z obowiązku nadzoru nad funkcjonowaniem instalacji po zakończeniu budowy.
● Elektrycy samochodowi zajmują się układami zasilającymi pojazdy.

Szukając fachowca, zastanów się jakiego zakresu prac od niego oczekujesz. W końcu auto elektryk nie będzie w stanie położyć instalacji w Twoim domu i odwrotnie.

Jak rozpoznać profesjonalistę?

Zanim zlecimy zadanie elektrykowi, powinniśmy sprawdzić, czy jest to fachowiec, który wie, jak prawidłowo wykonać swoją pracę. Nie musimy posiadać do tego żadnej tajemnej wiedzy z zakresu kładzenia instalacji. Wystarczy, że upewnimy się, że zatrudniamy elektryka z uprawnieniami SEP lub SIMP.

To podstawowe certyfikaty, jakie powinni mieć przedstawiciele tego zawodu. Prośba o przedstawienie dokumentów nie powinna być przez niego źle odebrana – chyba że ma coś do ukrycia i np. jest w trakcie zdobywania uprawnień. Wówczas powinna zapalić nam się czerwona lampka.

Jeśli oczekujemy zamontowania kompletnie nowej instalacji, postawmy na elektryka z uprawnieniami do odbiorów instalacji. Dzięki temu, po zakończeniu prac, dokona on niezbędnych pomiarów i będzie mógł wypisać stosowny protokół. Jeżeli nasz fachowiec nie ma prawa do takich czynności, powinien zadbać o specjalistę, który zrobi to za niego. Ponadto profesjonalny elektryk udzieli gwarancji na wykonane usługi oraz przedstawi rachunek ze szczegółowym wykazem zakresu prac.

Warto również zaznajomić się z opiniami wystawianymi mu w sieci – np. na stronach z ogłoszeniami lokalnymi. Profesjonalnych elektryków z Krakowa i okolic znajdziesz m.in. na: https://aleo.com/pl/branza/elektryk/krakow.

Jakie są najczęstsze problemy z instalacją elektryczną?

Dobór odpowiedniego elektryka, który przyłoży się do swojej pracy i wykona prawidłową instalację elektryczną, jest kluczowy dla bezpieczeństwa Twojego domu. Profesjonalista w swojej dziedzinie na pewno uniknie takich błędów, jak:
● Źle poprowadzone przewody – należy ułożyć je w pionie i poziomie, tak aby ich układ był łatwy do odtworzenia.
● Zbyt niska moc przyłączeniowa – która obliczana jest na podstawie spodziewanego zużycia prądu.
● Nieodpowiedni przekrój przewodów – mniejszy niż określony w projekcie może skutkować nawet pożarem.
● Niewystarczająca liczba gniazdek – szczególnie niebezpieczne jest uzupełnianie deficytu przeciążanymi rozdzielnikami i przedłużaczami.

Jeśli instalacja w naszym domu nie zostanie właściwie wykonana, konsekwencjami będą nie tylko problemy z dopływem prądu lub brakiem wolnych gniazdek. Długotrwałe eksploatowanie wadliwego układu może prowadzić do zwarć i pożarów. Są to zagrożenia, których można uniknąć poprzez dobry projekt i wykonanie instalacji.

artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHołownia namieszał słowami o aborcji. Spięcie w szeregach opozycji
Następny artykułSosnowiecka Karta Miejska. Taniej na basen, do sauny, na korty, czy do teatru