A A+ A++

Z placu Daszyńskiego przez Winnicę do Kaszczorka powiedzie 5 listopada 2022 r. wycieczka z cyklu “Wędrówki rodzinnne z PTTK”.

Imprezę organizuje Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu. Spotkanie turystów o godz. 9.30 na przystanku MZK przy pl. Daszyńskiego (od strony wjazdu na most). Z placu Daszyńskiego uczestnicy powędrują przez błonia nadwiślane, Winnicę, Kaszczorek, skąd wrócą na osiedle “Na Skarpie”. Trasa zakończy się przy szpitalu dziecięcym. Długość całego przejścia wyniesie około 10 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński.

Od czasu powstania aż do czasów rozbiorów wieś Kaszczorek stanowiła własność biskupów włocławskich. Położenie pomiędzy dobrami ziemskimi Torunia – Lubiczem i Grębocinem sprzyjało częstym zatargom z mieszczanami, a w czasach wojennych wieś była celem dla łupieżców i awanturników. W czasie przemarszów wojsk, podobnie jak inne podmiejskie miejscowości, Kaszczorek był niszczony, palony oraz rabowany. W 1829 r. do parafii w Kaszczorku został przyłączony filialny kościół św. Wojciecha w Złotorii. Parafia w tym czasie obejmowała Kaszczorek, Antoniewo, Lampusz, Buchtę, Bielawy, Osiny, Młynek, Wygodę, Grabowiec, Kopaninę, Nową Wieś, Złotorię oraz Silno.

Spośród XIX wiecznych administratorów parafii Kaszczorek należy wyróżnić proboszcza Bernarda Schelera, który w napisanej przez siebie kronice spopularyzował tzw. „Legendę Schelera”. Ks. Scheler utrwalił legendę o budowie i początkach kościółka w Kaszczorku oraz o znajdującym się w pobliżu cudownym źródełku. Kronika parafialna zaginęła podczas ostatniej wojny. Kaszczorek  włączono w 1976 roku do Torunia.

Fot. Błażej Antonowicz Focus Art

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWoda w kranach w Olsztynie może się zmienić
Następny artykułFinał “KOMÓRKOMANII” w ZS nr 2 w Lubartowie