A A+ A++

Oficjalnie zakończyła się rozbiórka straszącej gości Parku Śląskiego rudery po niezwykle popularnym wiele lat temu klubie Sun Beach. Lokal zakończył działalność w 2012 roku.

Nie da się ukryć, że Sun Beach przez lata był jednym z naczelnych rozrywkowych miejscówek w Parku Śląskim. Klub przyciągał wzrok z daleka za sprawą sztucznej plaży i palm na tarasie. Niemal co weekend odbywały się tu potańcówki i salsoteki, a na tańce w iście latynoskich rytmach – szczególnie latem – ściągali mieszkańcy okolicznych miast.

W 2012 roku lokal oficjalnie zakończył działalność. Powstał spór między właścicielem obiektu a samym Parkiem Śląskim. Dzierżawca lokalu oskarżał ówczesnego prezesa WPKiW, a władze parku przekonywały, że umowa dzierżawy została wypowiedziana ze względu na duże zaległości finansowe po stronie właściciela Sun Beach. Liczono, że w szybkim tempie budynek zostanie zdemontowany, a teren po lokalu przywrócony do stanu wyjściowego. Tak się jednak nie stało.

Sprawa ciągnęła się do 2019 roku. Obiekt nie został rozebrany, a wokół niego piętrzyły się góry odpadów, które pracownicy Parku Śląskiego finalnie uprzątnęli. Jak informował ówczesny rzecznik PŚ Łukasz Buszman, zarząd parku zdecydował się złożyć w sądzie stosowny wniosek o eksmisję i odzyskanie zaległego czynszu.

Sun Beach – zgodnie z decyzją sądu – wyburzone

Stan techniczny budynku był fatalny, a on sam groził zawaleniem. Finalnie sąd zdecydował o zobowiązaniu właściciela do wyburzenia obiektu po Sun Beach. W ubiegłym tygodniu na miejscu pracował sprzęt rozbiórkowy, a na miejscu pozostał już tylko gruz.

Wokół Kanału Regatowego nie pozostał już praktycznie żaden obiekt po dawnej gastronomii – na wzniesieniu został jedynie nieczynny od dawna Marysin Dwór. Przez wiele lat centralna część Parku Śląskiego była niezwykle chętnie odwiedzana przez gości ze względu na jej rozrywkowy charakter. Mieściło się tutaj wiele punktów gastronomicznych, w tym Basiliana, Parkowa, Sun Beach czy wyburzona w 2020 roku Wioska Rybacka.

Sun Beach nie jest jedyny. Podzielił los Wioski Rybackiej

Ten lokal działał z powodzeniem przez kilkanaście lat, a restaurację prowadził Mikołaj Rykowski, organizator największych w regionie wigilii i śniadań wielkanocnych dla samotnych. Interes przestał przynosić jednak dochody, a przedstawiciele Parku Śląskiego informowali, że restaurator zalega z opłatami za dzierżawę.

Wioska Rybacka ostatni raz działała w sezonie 2018. Od tego momentu obiekt nie funkcjonował, a jego już wtedy nie najlepszy stan techniczny stopniowo się pogarszał. Istniało realne zagrożenie dla osób przebywających w jego pobliżu. W ostatnich tygodniach w obiekcie schronienie znajdowali bezdomni – informowały władze Parku Śląskiego, przekonując, że ryzyko związane z możliwym zaprószeniem ognia i naruszeniem konstrukcji kolejki „ Elka” skłoniło do szybkiego wyburzenia tawerny.

Kanał Regatowy przejdzie modernizację

Sam Kanał Regatowy czeka natomiast modernizacja – wiosną tego roku Park Śląski rozpisał pierwszy przetarg na realizację pierwszej części tego zadania. Do tej pory uruchomiono jeszcze dwa konkursy ze względu na trudności z wyłonieniem wykonawcy spowodowane wpierw brakiem ofert, a później finansami – cena, jaką zaproponował jeden z dwóch oferentów w ostatnim przetargu była o blisko 6 milionów złotych wyższa niż zakładany budżet. Władze Parku Śląskiego zapewniają jednak, że do realizacji projektu dojdzie w przyszłym roku. Najprawdopodobniej inwestycję dokapitalizuje Sejmik Województwa Śląskiego, jak stało się to w przypadku kąpieliska „Fala” i drugiej linii „Elki”.

Powierzchnia robót w pierwszym etapie zajmie blisko 31 tys. mkw. Prace obejmą m.in. odtworzenie istniejących murów oporowych i betonowych w granicy kanału z zachowaniem jego kształtu. Zbiornik zostanie opróżniony, a by tak się stało, konieczne jest otamowanie go od strony Stawu Przystań. Na samej wyspie zerwana zostanie nawierzchnia. Kładki, które do niej prowadzą będą wymienione. Prace obejmą też wymianę instalacji elektrycznej i wodociągowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpłata za media społecznościowe. Elon Musk zapowiedział płatności na Twitterze
Następny artykułProgram Być jak Ignacy „Zostań ambasadorem nauki” w szkole w Osowcu